"129 šťastných zásahů"

 Dewoitine D520 C1, GC II./3, Francie květen 1940,
pilot Sgt. Václav Cukr
originální kresba s textovým dotiskem, formát A3,
signováno autorem a piloty působícími ve francouzském letectvu
Františkem Peřinou, Františkem Fajtlem a Lubomírem Úlehlou

Václav Cukr-Cooper se narodil 16.10.1915 v Praze. Svou leteckou kariéru zahájil v roce 1932, kdy nastoupil do Školy pro odborný dorost letectva ve VLU v Prostějově. Po jejím absolvování sloužil u čs.letectva jako pilot u pozorovacích, stíhacích a bombardovacích letek až do německé okupace.

Z vlasti uprchl přes Polsko do Francie, kde byl po přeškolení přidělen ke Group de Chasse II./3. U této jednotky Cukr létal nejdříve krátce starší stroje Morane Saulnier MS-406 a následně tehdejší nejmodernější francouzskou stíhačku Dewoitine D-520. V průběhu francouzské kampaně si náš pilot vedl velice dobře. S 8 sestřelenými nepřátelskými stroji se zařadil hned za A.Vašátka a F.Peřinu. Na začátku června 1940 v boji s německými „Štukami“ utrpěl vážné zranění hlavy, které fakticky ukončilo jeho, do té doby, závratnou leteckou kariéru. Pozoruhodným se stal jeho sestřel pozorovacího balonu a také výsledek boje s přesilou těžkých BF110, kdy jeho stroj dostal celkem 127 kulometných a 2 kanónové zásahy a přesto pilot neutrpěl žádná zranění.

Po pádu Francie se Václav Cukr dostal přes severní Afriku do Velké Británie. Zde se ještě krátce stihl zúčastnit Bitvy o Británii, na konci září 1940 byl však sestřelen a při nouzovém přistání havaroval. V důsledku toho se mu začalo stále častěji ozývat zranění z Francie, což nakonec vedlo k jeho vyřazení z aktivní bojové činnosti. V následujících letech sloužil jako instruktor a později jako zalétávací pilot. Na začátku července roku 1943 se se svým testovaným Mustangem Mk.I srazil v mracích se Spitfirem Mk.II od sousední jednotky. Svůj zdemolovaný stroj sice opustil na padáku, ale ten se již pro malou výšku nestačil plně otevřít. Pád z necelých 100 m sice částečně utlumily koruny stromů, ale i tak pilot utrpěl četná velmi vážná zranění, z nichž se zotavoval až do konce války.

Po osvobození se v r. 1946 vrátil do vlasti a působil jako tajemník Svazu letců. V roce 1948 odešel kvůli perzekuci do druhého exilu, kde se po 9 let aktivně podílel na organizování exilové zpravodajské služby v rámci Czech Inteligence Office (CIO). Tato organizace fungovala až do roku 1957, kdy byla rozpuštěna. Cukr následně emigroval na Nový Zéland, kde žil pod jménem Vicky Eric Cooper až do své smrti v říjnu 1989.

Za svou bojovou činnost získal četná československá, francouzská a také britská vyznamenání.

 

| Domů | Galerie | Tisky | Reprodukce | Kresby | Práce na zakázku |
Kontakt:
Vladimír Urbánek, tel: +420 607 524 356, email: vladimir.urbanek@kurzy.cz


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *