strana A


http://www.bezkorupce.cz/  

Pražský magistrát pokračuje v nezákonostech při udělování veřejných zakázek...

Seznam politiků, úředníků a dalších odpovědných osob chybujících při udělování veřejných zakázek...

Pochybení při zadávání veřejných zakázek hl.m. Prahy...


 

POHORSKÁ VES. Září 2004

Kozí sýry

Z nepasterovaného mléka, ručně hnětené. Receptura je držená po 6 generací. Naprosto nevyhovující normám EU, čili určené ke krmným účelům. Testováno na lidech.

Ceduli s tímto textem umístil na své farmě v Pohorské Vsi v Novohradských horách sedlák Petr Hájek. Přehnané veterinární a hygienické normy Evropské unie mu však tento způsob výroby zakazují. Aby nemusel svou farmu zrušit a hlásit se na úřadu práce jako nezaměstnaný, byl donucen kozí sýr prodávat jako krmivo pro zvířata! Záleží pak na kupujícím, zda vyhlášenou delikatesou bude krmit psy, kočky, prasata, nebo ji sám zkonzumuje. Díky médiím by případ sedláka Hájka měli projednávat i bruselští uředníci.

  KAPLICE 2. zari | 14:11 Stovky obyvatel i navstevniku jiznich Cech miri do Novohradskych hor, aby tam ochutnaly krmeni pro zvirata. Cesti sedlaci, kteri nemohou splnit hygienicke normy Evropske unie, totiz prisli na to, jak narizeni Bruselu obejit. Kozi syry a dalsi mlecne vyrobky z biofarem prodavaji jako krmivo pro zvirata.Na kupujicim pak zalezi, zda vyhlasenou delikatesu predhodi svemu psovi, nebo ji sam zkonzumuje."Nic jineho nam nezbyva. Abych totiz mohl kozi syr prodavat oficialne lidem, musel bych do hygienickeho zazemi na statku investovat nejmene tri miliony korun. A kde bych asi vzal takove penize," rika ctyricetilety Petr Hajek, sedlak z Pohorske vsi na upati Novohradskych hor.
I kdyz udajne vyrabi kozi syry presne podle receptu zdedeneho po predcich a provereneho nekolika generacemi konzumentu, normy EU mu tento zpusob vyroby zakazuji. "Musim mit totiz napriklad zarizeni na pasterizaci mleka, coz je investice zhruba za milion. A to je jen jedna polozka," tvrdi Hajek. A jeho kozi syry jsou pritom podle nej tak chutne prave proto, ze se k jejich vyrobe pouziva mleko nepasterizovane. Stejne jako v devatenactem stoleti.Na Hajkove statku se kazdopadne dvere netrhnou. Syr podle rodinne receptury si oblibili lide ze sirokeho okoli, vcetne chaluparu a turistu. A to presto, ze navstevniky vita na dverich velka cedule s timto podivnym textem:

"Kozi syry. Rucne hnetene. Vyrabene na zaklade rodinneho receptu po sest generaci. Naprosto nevyhovujici normam EU, tudiz urceno ke krmnym ucelum. Testovano na lidech."

Kdyby pritom zdejsi syry skutecne slouzily jako krmivo pro zvirata, nemohli by se psi a kocky v celych jiznich Cechach uz na syrove bochnicky ani podivat. "Nestacim totiz vyrabet," tvrdi Hajek.
Kazdy treti navstevnik pritom sedlakovi nabizi, ze mu snadno zajisti odbyt syru v nekterem velkem meste. "Jenze hygienicke normy jsou hygienicke normy. Ja pritom delam kozi syr stejne jako desitky mych predchudcu a nikdy nikomu se z nich neudelalo ani spatne," stezuje si sedlak. Napis na dverich proto povazuje take za projev obcanske neposlusnosti proti bruselske byrokracii a chovani ceskych uredniku a veterinaru. Ti jsou totiz udajne v hygienickych normach takzvane papezstejsi nez papez. "Vsechno je to ale jen skryta podpora mamutich vyrobcu a globalizace na ukor malych zemedelcu," rika Hajek.

Evropská unie   Boj českého sedláka s EU zaujal britské noviny

LONDÝN 19. září 2004 | 15:45 Dnešní britský nedělník Sunday Telegraph píše o tom, jak Petr Hájek z Pohorské Vsi vyrábí ovčí sýr pro zvířata, aby se vyhnul přísným hygienickým pravidlům Evropské unie. Hájek za sýr utrží zhruba 4500 korun týdně, ale nové zařízení, aby ho mohl vyrábět pro lidi, by prý přišlo skoro na tři miliony korun, vysvětluje list jeho motivaci.O případu informovali počátkem září Lidové noviny v článku s titulkem Ekologický farmář dělá skvělý kozí sýr pro prasata. Hájek vyrábí kozí sýry přesně podle receptu zděděného po předcích a prověřeného několika generacemi konzumentů, normy EU mu tento způsob výroby zakazují, píše se v článku LN. A jeho kozí sýry jsou přitom podle něj tak chutné právě proto, že se k jejich výrobě používá mléko nepasterizované.  V zemích unie se však sýr vyrábí i z nepasterizovaného mléka.

"Nehygieničtí" Angličané
Například v jediném sýrařství v anglickém městečku Cheddar zpravodaji agentury ČTK potvrdili, že vyrábějí svůj čedar právě takto, rovněž podle starého receptu. Právě tak se z nepasterizovaného mléka dělá jiný typ sýra v podniku Charlese Martella v anglickém Gloucestershire. Nejsou to ojedinělé případy.
Sunday Telegraph píše, že předpisy EU po českém výrobci sýrů z úpatí Novohradských hor ovšem vyžadují také to, aby měl místnost na převlékání do pracovního oděvu, umývárnu, záchod, zvláštní místnost na výrobu sýra, místnost na jeho skladování v době zrání a místnost na balení.
Před jeho chátrajícím domem a rozpadajícím se dřevěným plotem proto je cedule: "Ovčí sýr vyrobený z nepasterizovaného mléka. ... Recept starý šest generací. Absolutně nevyhovuje normám EU, a je proto určen pro krmení zvířat. Odzkoušen na lidech."

Zákaz i pro zvířata?
Před domem a v jeho okolí podle anglického nedělníku postávají "armády" zdravotních inspektorů, kteří se dotazují zákazníků, co se sýrem hodlají dělat. Všichni tvrdí, že ho kupují pro zvířata. Jeden penzista, který žije sám se zlatou rybičkou, prý řekl, že ho kupuje pro sousedova psa. Čeští úředníci nenašli způsob, jak tuto skulinu v předpisech uzavřít. Proto nyní tvrdí, že sýr není vhodný jako potrava pro zvířata, jelikož v něm je koření a byliny. A Hájkovi tedy znovu hrozí, že bude jeho výrobna uzavřena, anebo že bude muset zaplatit pokutu milion korun.



http://www.lets.ecn.cz/ 

LETS je zkratka anglického "local exchange trading systems", což lze do češtiny přeložit jako "obchodní systémy místní měny. Setkat se lze i s překladem "systémy místního výměnného obchodu", ale i s pojmem "kruh výměn".

LETS je alternativní ekonomický (resp. obchodní) systém, který má za cíl napomoci místnímu obchodování. Tvoří ho skupina lidí, kteří k obchodování mezi sebou nepoužívají normální měnu (např. koruny), ale měnu vlastní, takovou, kterou si sami vytvořili.





Hlavní město Praha upozorňuje chovatele psů na povinnost trvalého označení psů čipem či tetováním a přihlášení se do evidence chovatelů psů vedené Magistrátem hl. m. Prahy. Psa, který k 31. 12. 2004 není označen mikročipem nebo tetováním, je povinen chovatel nejpozději do 31. 12. 2005 nechat označit. Nevystavujte svého psa zbytečným rizikům. Při ztrátě označeného psa se mnohonásobně zvyšuje pravděpodobnost jeho vrácení majiteli a zkracuje se doba vzájemného odloučení. Chovatel, který dal psa označit mikročipem a přihlásí se do evidence chovatelů psů, má nárok na úlevu od místního poplatku ze psů.


 

 zpět na domovskou stránku



* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *