Dopis T. Qualmana po návratu z návštěvy veteránů v ČR v roce 2000

Drahý Josefe, Blanko, Heleno, Jožko, Jožko jr. a Tomáši:

Posíláme pozdravy od nás všech Vám, všem našim nejlepším přátelům. Doufáme, že jste v pohodě před budoucími svátky.

Jaký jsi skvělý člověk! Jakmile jsme přistáli v Praze, kdo si myslíte, že nás přivítal. Nikdo jiný, než náš skvělý kamarád Joe Brázda! Vůbec jsme nevěděli, že tam budeš, ale byl jsi skvělý, že jsi překonal tolik překážek a přijel pro nás. Neměl jsi ani potuchy, jak moc jsi nám pomohl těmi tel. hovory na přerovské letiště, jak jsi pro nás našel místo na odpočinek po dobu čekání. Nikdo neplánoval tu hroznou mlhu nad pražským letištěm, která nás tolik zdržela. A potom, když jsme začali náš naplánovaný program, byl jsi vždy v autobuse a dělal jsi nám vždy společnost v našich aktivitách. A na závěr, dva týdny poté, když jsme čekali na náš let zpět do U.S.A. z pražského letiště, byl jsi tam opět, a rozdal jsi nám balíčky pro každého z nás s video nahrávkou a zajímavými materiály ke čtení.

Říkal jsi, že Ty, Tvůj syn a Tvoji vnuci zůstali celou noc vzhůru, aby udělali kopie kazety, kterou jsi natočil po dobu naší návštěvy v ČR. Říkal jsi, že jsi nemohl přizpůsobit tuto nahrávku americkému systému videí, ale, že z toho možná něco bude. Doufali jsme, že to bude pravda. Zkoušel jsem to všemi možnými způsoby, ale nedostal jsem z toho ani obraz ani zvuk – jenom zrnění. Když se to stalo, zavolal jsem Robovi Hoskinsovi (byl ředitelem a vydavatelem našeho magazínu B24 – Bomb group magazine) a on řekl, že má kontakty s vývojci videí v Nashvillu v Tenessí. Poblíž jeho domu, ve kterém má výbornou technologii to rozběhl i na amerických přístrojích. Poslal mi to po 3 týdnech zpět. Zaplaťpánbůh! Pracovalo to a bylo to napínavé sledovat naši cestu po Čechách v našem obývacím pokoji. Moc se nám to líbilo. Když jsme tyto nahrávky ukazovali našim rodinám a kamarádům a ukážu to svým synům, až k nám přijedou na vánoční svátky. Moc Ti za toto vše děkujeme.

Také jsem řekl Robovi, aby mi poslal originál kazety, kterou jsi nám dal. Včera jsem tento originál poslal Daně Maďárové ve Val. Meziříčí. Nikdy jsme se s nimi nemohli spojit, neboť naplánovaný program neumožňoval žádná jiná setkání, kvůli nedostatku času. Vím, že to bude pro ně zajímavé sledovat toto video, obzvláště návštěvu Troubek. Děkujeme Ti za všechnu Tvoji práci, čas a Tvou snahu a snahu Tvých “chlapců” (mužů). Bereme to jako skvělý dárek od Tebe a celé Vaší rodiny.

Teď již konečně procitáme z těch nádherných chvil, které se stanou snad jenom jednou za život. Jaký to byl fantastický výlet a vidět pamětná místa s kamarády a manželkami. Bylo to skvělé pro nás – pět členů posádky bombardéru- tři s manželkami. Vydavatel našeho časopisu 461st Bomb group magazine a naši čeští kamarádi, kteří nyní žijí v Coloradu – Paul Jasa s manželkou Zorou. V místech v kterých jsme byli, bylo skvělé jídlo, češi z českých letců z armády, starosté tří různých měst a obyvatelé těchto zmiňovaných měst. Všichni tyto lidé k nám byli tak přívětiví a kamarádští. Jejich pohostinství bylo neuvěřitelné.

Charlotě a mě bylo velmi líto, že jsme se nemohli spolu naobědvat, kvůli našemu nabitému plánu, který jsi sám poznal.

Ještě jednou Ti moc děkujeme za vše co jsi pro nás udělal.

Pro nástávající Vánoční svátky vám všem přejeme a také vašim rodinám vše nejlepší, hodně zdraví a dobré rozpoložení. A také vám všem přejeme štastný a úspěšný Nový rok 2001!

Bůh vám všem žehnej.

S láskou Tom&Char.

* Kurzy * Last minute * Letenky * Kurzy akcie a burza * Reality a bydlení * Akcie * Rejstřík * Hotel Prague *