Viofor JPS systém

Výrobce společnost Med & Life potvrzuje, že přístroj Viofor JPS Systém je zařízením nejvyšší jakosti, vyráběn v souladu z požadavky direktivy Evropské Unie 93 / 42 EEC – je označen znakem CE 0120

  • Opatřen mezinárodní patentovou ochranou

  • Získaný titul ”Vynález Roku 2000” přidělila Světová asociace Zdraví – Rozum – Srdce

  • Je laureátem na domácích i zahraničních veletrzích – získal:

  • Zlatou medaili z vyznamenáním 50-té Výstavy Vynálezů, Výzkumu a Nových Technologií ”Brussels Eureka” v Bruselu
  • Pohár Italské Komory Duševního Intelektu

  • Speciální cenu Chorvatského Svazu Vynálezců – medaili INOVA

  • Vyznamenání na veletrzích ”Rehabilitace 2000”

  • Zlatá medaile veletrhů ”Invest Technogy´2002”

  • Zlatá medaile 101 Světového Salonu Vynálezů ”Concours Lepine” v průběhu ”Foire de Paris” v Paříži

  • Zlatá medaile na veletrzích IENA 2002 v Norimbergu

Výrobce, společnost Med & Life vlastní certifikovaný Systém Jakosti, shodný s normami ISO 9002, ISO 13488 a EN 46002.

Zkratka JPS pochází z prvních písmen jmen tří profesorů, autorů zařízení Viofor JPS systém: prof. Jaroszyka, prof. Paluszaka a prof. Sierona. Při konstruování zařízení využili výsledků vlastních výzkumů, jakož i zkušeností jiných autorů, aby dosáhli optimálních parametrů magnetických signálů a jejich vzájemné kombinace. Výsledkem tohoto postupu bylo získání jak efektu

1.magnetického,

2.elektrodynamického

3.iontovou cyklotronovou rezonancí

Frekvence základních impulsů se pohybují v hodnotách 180 – 195 Hz, frekvence svazků impulsů leží v rozmezí 12,5 – 29 Hz, a frekvence sérií v rozmezí 0,08-0,3 Hz.

Tvar základních impulsů magnetického pole se blíží tvaru pily.

Ve fázi narůstání má značné odchýlení od přímky, což má ulehčit výskyt biofyzických jevů:

iontové cyklotronové rezonance, magnetického efektu a elektrodynamického efektu.

Amplituda magnetického impulsu je nastavena ve 13 stupních od 0,5 do 12,0, přičemž tato čísla označují poměrnou hodnotu amplitudy impulsů.

Maximální hodnota indukce pole měřená na povrchu podložky činí 45 μT.

Výrobce nainstaloval 3 způsoby aplikace ( M1, M2, M3),a to program dynamického řízení amplitudy, program časových změn ( střídáním) polarizace a program délky expozice.

Aplikátory zařízení emitují nestejnorodé magnetické pole.

Velký aplikátor má tvar lehátka, ve které jsou umístěny tři páry elektromagnetických cívek o různém počtu závitů. Cívky v oblasti nohou vytvářejí silnější pole, zatímco v horní části podložky je vytvářeno pole slabší.

Malý aplikátor má tvar polštářku a obsahuje jeden pár cívek. Pole vytvářené těmito cívkami je dvakrát větší než pole vytvářené silnějšími cívkami podložky.

Bodové aplikátory mají tvar hrotu.

Přístroj je možno vybavit adaptérem, který umožňuje současné používání dvou aplikátorů.

VZHLED VÝROBKU

Přístroj Viofor JPS svým vzhledem odpovídá moderním požadavkům pro lékařskou praxi. Má moderní design, je velmi lehce ovladatelný panelem s programovým řízením, které lze nastavit i ručně. Je vybaven magnetometrem, který umožňuje kontrolovat hodnoty magnetického pole v kterémkoliv bodě v kteroukoliv dobu při lokálním i celkovém působení.

Souprava Viofor JPS má 3 rozdílné aplikátory:

A1 největší – lehátko pro celkovou aplikaci, A2 střední - velikost polštáře a A3 bodový aplikátor.

Přehlednost umožňuje používání výrobku i pro laickou veřejnost. Je přenosný a má velmi vhodné balení pro přepravu.

PRAKTICKÉ POUŽITÍ

Přístroj Viofor JPS je koncipován pro léčení, ale i pro prevenci. Využívá působení magnetické stimulace buď lokálně, nebo na celý organismus. Využívá magnetických polí s hodnotami indukce o nízké frekvenci podobnými jako má magnetické pole země, nebo o něco větší, do 100 mikroTesla. Využívá biologického účinku magnetického střídavého pole, které má bioelektrický efekt, jenž způsobuje normalizaci buněčné membrány. Dále biochemický efekt, který ovlivňuje enzymovou aktivitu a oxydoredukční procesy. Bioenergetický efekt stimuluje výživu a růst buněk a zvyšuje tělesnou regeneraci. Z toho vyplývají základní účinky na lidský organismus : vasodilatační, protizánětlivý, analgetický, antispastický, regenerační, sedativní a stabilizace buněčných membrán.

Při praktickém využití lze přístroj použít v ordinacích praktických i odborných lékařů, hlavně v ambulancích neurologických, revmatologických, ortopedických a traumatologických. Nejširší oblastí využití potom budou rehabilitační a fyzioterapeutická zařízení na všech úrovních od rehabilitačních ambulancí, přes lůžková rehabilitační zařízení až po rehabilitační odborné ústavy a lázeňská zařízení. Rovněž najde uplatnění v ambulancích sportovních lékařů. Druhou velkou oblastí je možnost využití tohoto přístroje v rámci domácí léčby a to u léčení bolestivých stavů pohybového ústrojí dle pokynů lékaře, nebo pro individuální profylaxi u zdravých osob v rámci regenerace a rekondice.

INDIKACE

Indikační rozsah je velmi široký a postihuje tyto lékařské oblasti :

Všeobecnou indikací je tedy hlavně snížení bolesti, zlepšení pohyblivosti páteře a kloubů, zmírnění otoků, hematomů, lymfa edémů, zmírnění spasticity, zlepšení hojení kostí , zlepšení psychických funkcí.

KONTRAINDIKACE

Více než dvacetileté zkušenosti týkající se magnetoterapie umožnily dosti jednoznačně stanovit kontraindikace této formy léčby. V současnosti v literatuře neexistují informace, které by poskytovaly dostatek údajů o nevhodnosti či škodlivosti magnetické stimulace. A přece bylo v současné době rozhodnuto, že v případě magnetické stimulace je třeba dodržovat uvedené kontraindikace a dodané návody k použití.

Jsou to následující opatření :

1.Těhotenství: Četné výzkumy neprokázaly vliv nesourodého magnetického pole na vývin plodu, avšak krátká doba ověřování viofor-terapie magnetické-stimulace přikazuje vyhýbat se tomuto způsobu léčby žen v těhotenství.

2.Elektronické implantáty: V operované implantáty ( např.kardiostimulátory, elektronické dávkovače inzulínu ) charakterizují různý stupeň citlivosti na působení magnetického pole. Opatrnost nám velí vyloučit pacienty s elektronickými implantáty k užívání léčby pomocí magnetického pole.

Tyto kontraindikace se však nevztahují na léčbu u pacientů s implantáty obratlů, kloubů, kostí a kovovými implantáty .

ZKUŠENOSTI Z PRAXE

Lze konstatovat, že nejlepší efekt byl pozorován u degenerativních onemocnění pohybového aparátu, kde pocítilo velké zlepšení, nebo vymizení potíží 89 až 100 procent nemocných. Zhoršení potíží zaznamenalo asi 1 procento nemocných. Došlo ke snížení užívání nesteroidních antirevmatik. U Bechtěrevovy nemoci a revmatických postižení kloubů je efekt léčby méně účinný než u degenerativních onemocnění, ale může být i vhodným doplňkem léčby při zmírnění bolestí.

U čerstvých zlomenin, při ztíženém hojení kostní tkáně a při osteoporóze dochází k urychlení regenerace kostní tkáně. U roztroušené sklerózy mozkomíšní efekt spočívá ve snížení množství užívaných léků, zmírnění spasticity DK, zlepšení chůze a rovnováhy. U Parkinsonovy choroby po léčení delším než 6 týdnů dochází ke zlepšení motorické aktivity a psychiky. U vegetativních neuróz je popisováno zlepšení psychiky, chuti k životu, snížení spavosti a zlepšení vegetativních potíží. U angiopatií hlavně diabetických, u trofických defektů, hematomů, lymfa edémů dochází ke snížení otoků a urychlení hojivého procesu. Příznivý vliv je rovněž popisován u centrálního nervového systému zdravých osob, kde dochází ke zlepšení relaxace, koncentrace, zkrácení doby reakce a zlepšení celkového emočního stavu. U sportovců magnetická stimulace zvýšením metabolismu a regenerací buněk urychluje celkovou regeneraci zatíženého organismu a omezuje riziko poranění.

RIZIKA POUŽITÍ

Riziko použití je prakticky nulové. Konstrukce přístroje a aplikátorů je bezpečná. Kontraindikace jsou dobře uvedeny. Magnetická stimulace je součástí fyzikální terapie a může být užívána jako hlavní léčba, nebo jako podpůrná léčba v komplexní léčbě. Efekt magnetické stimulace většinou není okamžitý. Je závislý na závažnosti onemocnění, jeho průběhu a na individuální citlivosti pacienta na tuto léčbu. Při ošetření v oblasti hlavy a krku mohou vzniknout mírné poruchy spánku, proto není vhodné léčení těchto partií silnějším působením ve večerních hodinách. Léčba může být aplikována i několikrát denně, u déletrvající aplikace u chronických onemocnění se doporučuje týdenní pauza po několika týdnech aplikace. Při stanovení léčby je vhodné respektovat věk nemocného, momentální fyzický i psychický stav a vedlejší onemocnění kontraindikace, medikaci, denní dobu a interakci s jinými typy fyzikální terapie.

ZÁVĚR

Doposud není v České republice jiný přístroj pro aplikaci magnetické stimulace. Tuto mezeru by mohl vyplnit přístroj VIOFOR JPS. Využití - velké množství indikací jak v ambulantních, lůžkových a lázeňských zařízeních, tak i v domácí léčbě po konzultaci s lékařem. Širokých možností účinků magnetické stimulace se využívá hlavně u poruch pohybového aparátu jak degenerativních, tak i revmatických. Dobrý efekt je u poranění kostí, měkkých tkání a osteoporóz, kde efekt analgetický je dominantní, zlepšení pohyblivosti páteře, kloubů a snížení spotřeby analgetik. U traumat je to urychlení hojení kostní tkáně a měkkých tkání. Další indikační skupinou jsou neurologická onemocnění a poruchy psychiky.

Velkou předností tohoto přístroje je možnost použití v domácích podmínkách, hlavně u bolestivých stavů s omezením mobility nemocného, kdy odpadá nutnost docházení na rehabilitační pracoviště, čímž se zlepší dostupnost této léčby pro větší počet nemocných a těch, kteří pro sníženou mobilitu nemohou navštěvovat zdravotnické zařízení. Příručka pro použití je napsaná velmi přehledně a srozumitelně, je uvedeno přesné programování aplikačních parametrů. Ovládání na displeji je jednoduché a velmi srozumitelné. Přístroj má velice dobrý vzhled a je bezpečný i pro laickou veřejnost. 

 

Klinické hodnocení včetně klinických zkoušek.

Analýza terapeutické účinnosti vioforterapie (magnetické stimulace)

pomocí systému Viofor JPS u vybraných chorob.

Aleksandr Sieroń, Karolina Sieroń-Stołtny, Tomasz Biniszkiewicz, Agata Stanek,

Tomasz Stołtny, Katarzyna Biniszkiewicz

Katedra a oddělení interních chorob a fyzikální medicíny Slezské lékařské akademie

ul.Batoreho 15,41-902 Bytom

RESUMÉ

Na konci terapie byla vykonána analýza anonymní ankety vyplněné pacienty , kteří se podrobili cyklu magnetické stimulace pomocí zařízení Viofor JPS, které je charakterizováno maximální indukcí magnetického pole pod 45 μT (mikroTesla) .

Ve zkoumané skupině se nacházelo 69% pacientů s nemocemi pohybového ústrojí, 25% pacientů s nemocemi nervové soustavy, po 1% pacientů s neurotickými projevy, nespavostí, nočním pomočováním, astmatem, kožními alergiemi a zánětem nosních dutin.

Zlepšení nebo vymizení nemoci ohlásilo 89 – 100% nemocných s poruchami pohybového ústrojí ( nejvíce v podskupině s degenerativními změnami ) a 90 – 99% pacientů s neurologickými potížemi ( nejvíce v podskupině s projevy Parkinsonovy choroby). Nejčastější změny se týkaly zmenšení nebo celkovitého ustoupení bolestí či zlepšením pohyblivosti kloubů a snížením ochablosti končetin.

KLÍČOVÁ SLOVA : magnetická stimulace, magnetické pole o nízké frekvenci, analgetické účinky

ÚVOD

V posledních pěti letech se k široké paletě terapeutických metod fyzikální medicíny zařadila natrvalo magnetická stimulace. Tento název v polské literatuře vystihuje definici klinického použití magnetických polí s hodnotami indukce podobnými s magnetickým polem země ( 30 - 70 μT ) nebo o něco málo větších. Používání magnetických polí s indukčními hodnotami překračujícími 100 μT = ( 0,1 mT ) nazýváme magnetoterapie.

Biologické působení magnetických polí na molekulární úrovni je spojeno se třemi základními efekty :

1.elektrodynamickým (modifikace iontových proudů přes magnetické pole),

2.magnetomechanickým (působení pole na částice opatřené nekompenzovaným magnetickým spojením )

3.iontovou cyklotronovou rezonancí (především iontů vápna a draslíku). Vedle vzpomínaných efektů dochází druhotně pod vlivem magnetické stimulace polí k modifikaci propustnosti buněčných blan a ovlivňování nervového vzruchu, ke změnám aktivity enzymů, působení na procesy genetické transkripce a syntézy bílkovin, ovlivnění procesů apoptózy = zánik buněk na jednotlivé části a uvolňování volných radikálů.

V každodenní klinické praxi se používání magnetické stimulace týká především chorob nervového systému a pohybového ústrojí. Byla prokázána účinnost piko a mikroTeslových magnetických polí během terapie Parkinsonovy choroby a roztroušené sklerózy, a také Alzheimerovy choroby, stavů po mozkové mrtvici a migrénových bolestí hlavy, syndromů bolesti páteře a kloubních onemocnění různého původu. Kromě toho byl patrný příznivý vliv magnetické stimulace při léčení těžko se hojících ran a vředů, poruch oběhové soustavy, chronického stresu a neurastenických komplexů.

Jako kontraindikace terapie pomocí magnetického pole jsou uváděny v současnosti těhotenství, aktivní krvácení trávící soustavy, těžké infekce, otevřená tuberkulóza, přítomnost elektronických implantátů.

Cílem této práce je analýza účinnosti magnetické stimulace používání originálního zařízení Viofor JPS.

VÝZKUMNÝ VZOREK A METODIKA VÝZKUMU

Zdrojem magnetického pole užívaného při této terapii bylo polské zařízení Viofor JPS, kterého výrobcem je firma Med&Life. Toto zařízení se skládá z ovladače a aplikátorů : velkého (podložka), malého (polštář) a bodového.

Frekvence základních impulsů generovaného pole se nachází v rozsahu 180 – 195 Hz. Tvar základních impulsů je pilovitý. Základní impulsy jsou sdružené ve svazky, skupiny svazků a série odpovídající frekvencím 12,05 – 29 Hz, 2,8 – 7,6 Hz a 0,08 – 0,3 Hz. Maximální hodnota indukce magnetického pole na povrchu podložky nepřekračuje 45 μT. Je možná tovární změna amplitudy impulsu – skokem v rozmezí od 0,5 – 12.

Uvedená čísla označují relativní hodnoty amplitudy. Zařízení má výrobcem dané tři způsoby aplikace (M1,M2,M3): řídí změny amplitudy, časové úseky změn a čas expozice.

Velký aplikátor přístroje (podložka) má zabudované tři páry cívek, z nichž nejsilnější pole vytvářejí cívky v okolí nohou a nejslabší cívky v okolí hlavy. Malý aplikátor (polštář) má jeden pár cívek vytvářející dvakrát silnější pole než nejsilnější cívky podložky.

VÝSLEDKY VÝZKUMU

Mezi 1874 pacienty podrobených magnetické stimulaci bylo 1067 žen (57%) a 807 mužů (43%).

Ve věkové hranici 0 – 25 let bylo 312 nemocných (17%), 26 – 60 let bylo 1285 nemocných (67%), nad 60 let bylo 277 osob (16%).

Pro lepší orientaci je možno respondenty rozdělit do 8 základních skupin podle druhu onemocnění: onemocnění pohybového ústrojí – 1296 osob(69%), nemoci nervové soustavy – 463 osoby (25%), neurózy – 22 osob (1%), záněty dutin – 29 osob(1%), nespavost - 18 osob (1%), noční pomočování – 13 osob (1%), astma – 13 osob (1%), kožní alergie – 20 osob ( 1%).

Onemocnění pohybového ústrojí, která byla léčena magnetickou stimulací: degenerativní choroba páteře – 702 osob (54% nemocných patřících do skupiny s onemocněním pohybového ústrojí), degenerativní onemocnění kloubů – 259 osob (20%), osteoporóza – 44 osoby (3,5%), zánět chrupavčitých tkání - 61 osob (4,5%), Bechtěrevova choroba – 13 osob (1%), revmatický zánět kloubů – 55 osob ( 4%), stavy po zlomeninách kostí – 64 osoby (%), poúrazové stavy (bez zlomenin) – 98 osob (8%).

Mezi nemocnými nervové soustavy se vyskytovalo s roztroušenou sklerózou – 64 osoby (14%), obrnou, ochablostí, stavy po mozkové mrtvici – 219 osob (47%), bolestmi hlavy různého původu – 89 osob (19%), Parkinsonovou chorobou – 91 osob (20%).

Ve skupině pacientů s onemocněním pohybového ústrojí 58 – 100% nemocných pokračovalo během magnetické stimulace i s běžnou farmakoterapií ( průměrná hodnota činila 75% ). Ostatních 25% pacientů neužívalo během léčby žádných farmakologických prostředků

Ve skupině pacientů s neurologickými chorobami během léčby pokračovalo 52 – 70% s farmakoterapií (průměrná hodnota činila 57%)

U onemocnění pohybového ústrojí pocítilo zlepšení, velké zlepšení nebo vymizení zdravotních potíží od 89% ( u osteoporózy) do 100 % ( poúrazové stavy) pacientů. Zhoršení zaznamenalo 1% nemocných s degenerativními potížemi páteře a degenerativními potížemi kloubů.

U nemocí nervové soustavy od 90% (roztroušená skleróza) do 99% pacientů (Parkinsonova choroba) zaznamenalo přinejmenším zlepšení. V žádné podskupině nemocí nervové soustavy nebylo zaznamenáno zhoršení je prezentována účinnost léčby v ostatních skupinách nemocí.

Účinnost léčby podle pacientů s chorobami pohybového ústrojí po ukončení magnetické stimulace.

Druh onemocnění

Počet nemocných

Vymizení potíží    (v %)

Značné zlepšení (v %)

Zlepšení

(v %)

Bez zlepšení (v %)

Zhoršení

(v %)

S léky

(v %)

Bez léků (v %)

Degenerativní onemocnění Páteře

702

21

51

21

6

1

72

28

Degenerativní onemocnění kloubů

259

23

49

25

2

1

78

22

Osteoporóza

44

-

34

55

11

-

95

5

Zánět měkkých tkání

61

39

35

23

3

-

83

17

Bechtěrevova choroba

13

-

61

39

-

-

100

-

Revmatický Zánět kloubů

55

2

40

53

5

-

96

4

Stavy po zlomeninách

64

31

47

22

-

-

58

42

Stavy po zraněních(bez zlomenin)

98

56

34

9

1

-

62

38

Účinnost léčby podle pacientů s chorobami neurologickými po ukončení magnetické stimulace.

Druh onemocnění

Počet nemocných

Vymizení potíží    (v %)

Značné zlepšení (v %)

Zlepšení

(v %)

Bez zlepšení (v %)

Zhoršení

(v %)

S léky

(v %)

Bez léků (v %)

Roztroušená skleróza

64

-

50

40

10

-

70

30

Obrny,Ochablost, Stavy po mrtvicích

219

2

47

43

8

56

44

Bolesti hlavy – migrény

89

38

35

23

4

-

52

48

Parkinsonova choroba

91

10

64

25

1

-

59

41

Účinnost léčby z pozice pacientů s ostatními nemocemi

Druh onemocnění

Počet nemocných

Vymizení potíží    (v %)

Značné zlepšení (v %)

Zlepšení

(v %)

Bez zlepšení (v %)

Zhoršení

(v %)

S léky

(v %)

Bez léků (v %)

Neuróza

22

-

32

63

5

-

100

-

Zánět dutin

29

34

27

31

8

-

55

45

Nespavost

18

72

22

6

-

-

6

94

Noční pomočování

13

23

54

23

-

-

61

39

Astma

13

-

77

23

-

-

92

8

Kožní alergie

20

25

50

5

15

5

75

25

DISKUSE

Náš výzkum je prvním tak rozsáhlým výzkumem sondujícím efekty klinického užití magnetické stimulace. Výsledky jasně ukazují, že mezi nemocnými, kteří se účastnili ankety, došlo po sérii zákroků ke zlepšení nebo úplnému vymizení potíží. Nejpočetnější skupinou zkoumaných osob byli pacienti s nemocemi pohybového ústrojí a s organickými poruchami nervové soustavy. Ostatní pacienti tvořili nevelkou skupinu, příliš malou na to, aby bylo možné na základě získaných výsledků této skupiny vyvodit jednoznačné závěry.

Zdá se však, že lze od přístroje Viofor JPS očekávat velmi dobré terapeutické výsledky, zvláště pak u pacientů trpících neurózami a nespavostí.

Nejdůležitějším klinickým účinkem magnetické stimulace je snížení bolestivosti a zlepšení pohyblivosti bolavých kloubů, páteře a ochablosti končetin. Výsledek této terapie je podobný výsledkům dosahovaných během užívání silnějších magnetických polí, tzn. během experimentů s magnetoterapií. Jedním ze základních mechanismů působících proti bolesti mikro – a pikoteslových magnetických polí je zvýšení vylučování endogenních opioidových peptidů. Důkazem toho je skutečnost, že antagonista opiátového receptoru (naltrekson) neutralizuje do určité míry účinky působení pole .

Velmi závažným efektorem fungování slabých magnetických polí je rovněž epifýza. Prokázalo se, že magnetická stimulace modifikuje epifýzou vylučovaný melatonin. Do určité míry může působit magnetická stimulace jako placebo. Chystáme v sučasnosti experiment s použitím dvou kontrolních skupin, které by umožnily vyeliminovat vliv efektu placebo z našich výsledků a získat tak objektivnější pohled na náš výzkum. Výsledkem bylo zejména zmenšení nebo ustoupení bolestí a zvýšení pohyblivosti. V každodenní klinické praxi je velmi důležité stupňování se bolesti u cca 25% pacientů, známé i u jiných forem fyzioterapie. Znalost tohoto fenoménu umožňuje vysvětlit pacientovi jeho příčiny a přečkat do momentu, kdy se objeví klinické příznaky zlepšení. Stejně důležité je i zjištění,že existuje nevelké procento pacientů, kteří pociťují celkové zhoršení zdravotního stavu po zakončení léčby. Pouze u pacientů s kožními alergiemi činí počet těchto respondentů 5%, u ostatních onemocnění osciluje toto číslo mezi 0 – 1%.

ZÁVĚRY

1. Magnetická stimulace se může stát účinnou alternativou nesteroidních léků při léčení degenerativních onemocnění pohybového aparátu.

2. Využívání magnetické stimulace při léčení Bechtěrevovy choroby, revmatického zánětu kloubů a osteoporózy je menší. Magnetická stimulace je u této skupiny onemocnění méně účinná než u degenerativních stavů pohybového aparátu, ale při správně prováděné farmakoterapii se může stát vhodným doplňkem léčby a rovněž účinně zmírňujícím bolest mnoha pacientům.

3. Druhou oblastí účinného využití magnetické stimulace je skupina nemocí nervové soustavy a komplex neuróz. Zvláště je třeba věnovat pozornost možnostem využití magnetické stimulace při léčení terapeuticky náročných civilizačních chorob jako jsou neurózy.

Porovnání zkoušek vioforterapie (Viofor JPS) a magnetoterapie (Magnetronic MF-10):

1 skupina pacientů po 10 aplikacích na Viofor JPS, při intenzitě 45 μT

2 skupina pacientů po 10 aplikacích na Magnetronic MF – 10, při intenzitě 3 000 μT

VLIV MAGNETICKÉHO POLE RŮZNÝCH FYZIKÁLNÍCH VLASTNOSTÍ

NA KREVNÍ TLAK U PACIENTŮ

SE SYNDROMEM BOLESTIVOSTI PÁTEŘE DOPROVÁZENÝCH HYPERTENZÍ

Adam Miecznik, Jan Czernicki, Jolanta Krukowska

Zakład Rehabilitacji Wojskowej Akademii Medycznej im.gen.dyw.B.Szareckiego,pl.Hallera 1,90-647 Łódż

Zakład Pedagogiki Terapeutycznej z Rehabilitaclą Akademii Świętokrzyskiej im.Jana Kochanowskiego ul.Słowackiego 114/118, 97-300 Piotrków Trybunalski

RESUMÉ

Při léčení bolestivého onemocnění páteře se užívá léčby magnetoterapií a magnetickou stimulací. Autoři posoudili vliv této terapie na krevní tlak ve skupině 64 pacientů s bolestmi páteře doprovázených hypertenzí. Získané výsledky ukazují , že magnetická stimulace má vliv na snižování krevního tlaku.

KLÍČOVÁ SLOVA : magnetoterapie, magnetická stimulace a krevní tlak

ÚVOD

Postup civilizace způsobil, že bolesti páteře se staly vážným společenským problémem.

Odhaduje se, že kolem 80% populace má během svého života zkušenosti s bolestí páteře a ve skupině pacientů mladších 45 let jsou různé formy lumbaga na prvním místě mezi příčinami návštěvy v neurologických poradnách a tvoří více než 30% všech ambulantních porad .

Tento problém se týká také lidí trpících vysokým krevním tlakem, jejichž počet v dospělé populaci činí v průměru 20 – 25%, avšak ve skupině osob starších 50 let je to více než 50%.

Léčivé vlastnosti magnetického pole byly lidstvu známy již dávno. Již 30 let pozorujeme stále častější používání nízkofrekvenčního magnetického pole v terapii bolestí páteře s ohledem na jeho účinnost při snižování bolesti, potlačování zánětů, otoků i účinnost angiogenetickou a vazodilatační.

Zásada ”ohraničené přístupnosti” dovoluje využívání magnetických polí tak dlouho, jak je potřeba, naproti tomu tak krátce, jak je to jen možné. Tuto terapii není možno provozovat v době těhotenství, u nemocných s kardiostimulátorem, v případě otevřené tuberkulózy, rakoviny, mykóz, krvácení trávícího traktu a také u infekčních chorob. Četné publikace z posledních let poukazují na možnost uplatnění magnetického pole mezi jiným i při léčení vysokého krevního tlaku. Mnoho prací poukazuje na hypotenzní účinky terapie magnetickým polem. Uplatňování tohoto druhu terapie umožnilo pacientům s vysokým krevním tlakem zlepšit toleranci fyzické zátěže, snížit krevní tlak a také stabilizovat hormonální činnost. .

Zlepšily se také reologické vlastnosti krve: viskozita krve a také se snížila srážlivost krve.

Někteří autoři naopak poukazují na nepatrný vliv magnetického pole při léčení vysokého tlaku.

S ohledem na různé fyzické parametry a biologické působení MUDr A. Sieroň rozdělil požívání magnetických polí ve fyzioterapii na magnetoterapii a magnetickou stimulaci. Ve svém článku se zabývá vlivem klasické magnetoterapie a magnetické stimulace na krevní tlak u pacientů se syndromem bolavých zad doprovázeného vysokým krevním tlakem.

POPIS VZORKU A METODY VÝZKUMU

Výzkumu se podrobilo 64 nemocných, kteří byli rozděleni do dvou skupin.

První skupinu tvořilo 37 osob (13 nemocných s vysokým krevním tlakem a 24 normotoniků).

Mezi osobami trpícími vysokým krevním tlakem bylo 11 osob se stupněm hypertenze I. ( podle WHO ) ( 84,61%) a 2 se stupněm II. (15,38%).

Mezi těmito osobami bylo 23 žen ve stáří od 42 do 76 let ( v průměru 57,65±10,01) a 14 mužů ve věku od 28 do 79 let (v průměru 52,64±13,92).

Druhou skupinu tvořilo 27 osob ( 9 trpících vysokým krevním tlakem a 18 normotoniků).

Mezi osobami s hypertonií bylo 6 nemocných v I. stupni postižení (66,6%) a 3 osoby s II. stupněm , tj.33,3%. Z 27 osob bylo 12 žen ve věku od 38 do 78 let ( v průměru 58,91±13,97) a 15 mužů ve věku od 20 do 79 let (v průměru 39,06±16,08).

V první skupině

bylo aplikováno 10 terapií magnetické stimulace s použitím zařízení Viofor JPS (Med.&Life), program M1P1. Impulsy pilovitého tvaru byly emitovány opakovaně v sérii několika svazků v určité časové jednotce. Parametry užitého pole byly následující: intenzita – 45 μT = 0,045 mT, frekvence základních impulsů 180–195 Hz, skupiny svazků 2,8 – 7,6 Hz, sérií 0,08 – 0,3 Hz. Doba trvání zákroku byla 8 minut.

Ve druhé skupině

bylo aplikováno 10 zákroků s použitím zařízení Magnetronic MF – 10 (ZEiE Otwock), bylo použito cívkového aplikátoru o průměru 500 mm.

Parametry magnetického pole byly následující : indukce 3 mT = 3 000 μT , frekvence 10 Hz, tvar impulsu byl sinusoidní, bipolární, doba zákroku 12 minut ( pro dolní část páteře) a indukce 3 mT, frekvence 15 Hz, tvar sinusoidní, unipolární, doba zákroku 12 minut ( pro dolní část páteře).

Pacient byl položen tak, aby se léčená část páteře nacházela v poli aplikátoru.

Zákroky u obou skupin byly prováděny každý den s výjimkou sobot a nedělí.

Každému pacientovi byl měřen dvakrát tlak, jednou před a podruhé po zákroku.

Doporučené k magnetoterapii a magnetické stimulaci byly bolestivé stavy degenerativních onemocnění horní a dolní části páteře ( potvrzené vyšetřením RTG,CT nebo MRI ).

Nemocní trpící vysokým krevním tlakem byli rozdělení do příslušných skupin podle závažnosti onemocnění na základě rozhovoru (deník kontroly tlaku hypertonika za posledních 30 dnů) , lékařského vyšetření, měření EKG a vyhodnocení stavu očního pozadí.

Všichni vyšetřovaní pacienti měli před zahájením léčení stabilizovaný krevní tlak pomocí léků snižujících krevní tlak: systolický <150 mmHg a diastolický <100 mmHg.: diuretik (Hydrochlorothiazydum, Tertensif) beta – blokátory (Atenolol, Sectral), blokátory ACE (Captopril, Enalaprol), blokátory toku vápníkových iontů (Verapamil, Dilzem).

Kontrolní skupinu tvořilo 16 zdravých dobrovolníků v podobném věkovém složení, u kterých byl dvakrát změřen krevní tlak a předstírána aplikace terapie..

VÝSLEDKY VÝZKUMŮ

Získané výsledky jsou zaznamenány v tabulce.

Příznivý hypotenzní efekt, statisticky významný (p < 0,05), byl získán v první skupině.

U pacientů s vysokým krevním tlakem došlo ke snížení hodnoty systolického tlaku v průměru o 5,57 mmHg a snížení diastolického tlaku o 2,68 mmHg. U nemocných se správným tlakem se snížil systolický tlak o 5,6mmHg a diastolický se snížil v průměru o 2,82 mmHg.

Ve skupině druhé nedošlo u pacientů s vysokým krevním tlakem ke statisticky významným rozdílům, naopak u nemocných se správným krevním tlakem byly získány statisticky významné údaje. Došlo u nich ke snížení systolického tlaku o 2,91 mmHg.

Tabulka. Průměr systolický (S) a diastolický (R) krevní tlak ( skupina 1 ) před a po magnetické stimulaci na přístroji Viofor JPS a po magnetoterapii na zařízení Magnetronic MF – 10 ( skupina 2 )

Terapeutická skupina

RR (mmHg)X±SD)

Před zákrokem

Po zákroku

Rozdíl

1,

Normotonici ( n = 24)

S

122,08 ± 12,29

116,36 ±1 1,66*

5,60 ± 6,40

R

77,48 ± 7,69

74,66 ± 7,92*

2,82 ± 5,72

Hypertonici ( n=13 )

S

144,79 ± 14,65

139,17 ± 13,73*

5,57 ± 7,04

R

83,05 ± 9,06

80,41 ± 9,23*

2,68 ± 5,85

2,

Normotonici (n = 18)

S

125,67 ± 9,34

124,26 ± 8,29

1,38 ± 5,92

R

77,26 ± 9,87

74,35 ± 9,30*

2,91 ± 4,88

Hypertonici (n =9 )

S

146,82 ± 8,89

145,67 ± 9,26

1,21 ± 5,97

R

83,59 ± 6,95

82,74 ± 7,69

0,85 ± 4,92

Kontrolní skupina (n = 16)

S

132,28 ± 16,08

131,14 ± 16,00

1,05 ± 5,85

R

81,01 ± 9,10

81,01 ± 8,81

0,16 ± 5,74

  • statistická odchylka p< 0,05

DISKUSE

Výsledky prováděných výzkumů nepotvrdily hypertenzní účinky magnetoterapie u nemocných s I.a II. stupněm vysokého krevního tlaku.

Kasprzak a kol. aplikoval u 180 nemocných s degenerativními změnami páteře a končetin doprovázených vysokým krevním tlakem. série 15 denních expozic v magnetickém poli s impulsy ve tvaru pravého úhlu , o frekvenci 12 Hz, indukcí 15 mT a délkou zákroku 15 minut. Expozice v magnetickém poli nevykázaly podstatný vliv na hodnotu krevního tlaku u normotoniků.

U nemocných s vysokým krevním tlakem I. a II.stupně byl pozorován přechodný vzrůst systolického i diastolického tlaku v 5 – 10 minutě zákroku s celkovou normalizací tlaku po zakončení expozice.

Korpien a kol. podrobili vyšetření 41 dobrovolníků, u kterých bylo aplikováno magnetické pole s frekvencí 50Hz ve tvaru pravého úhlu impulsu, indukci 1,4 – 6,6 mT.

Čas zákroku trval 60 min. Výsledky měření sfigmomanometrem nevykázaly vliv tohoto pole na hodnotu systolického a diastolického krevního tlaku.

Orzeszkowski a kol. v důsledku terapie magnetickým polem získali u pacientů s I. a II.stupněm vysokého krevního tlaku snížení systolického tlaku v průměru o 26 mmHg a diastolického o 13 mmHg.

Tyto výsledky byly potvrzeny i jinými autory, jejichž pacienti s vysokým krevním tlakem při použití léčby magnetickým polem doznali zlepšení tolerance fyzické zátěže, stabilizaci hormonální činnosti a také snížení viskozity krve.

Na základě získaných výsledků je možno konstatovat, že efekty hypotenze při použití magnetické stimulace magnetického pole jsou větší než při klasické magnetoterapii. Sieroń a kol. ve své publikaci předložili charakteristiku nesourodých magnetických polí v magnetoterapii. Rozdíly mezi těmito poli mohou ovlivnit klinickou a terapeutickou činnost.

Mechanismus hypotenzní činnosti magnetickým polem je možno vysvětlit rozšířením krevního řečiště, sníženou agregací (seskupováním) erytrocytů, zlepšením termoregulace, snížením pH, vzrůstem parciálního tlaku v tkáních, změnou polarizace buněčných stěn a vzrůstem koncentrace iontů vápna a také zachováním stejné úrovně endogenního melatoninu v případě magnetostimulace. Reiter se domnívá, že magnetická pole emitovaná domácími přístroji a elektrické vedení mohou snižovat úroveň melatoninu u lidí.

Czernecki a kol. prokázali, že magnetické pole s indukcí 2,9 mT, frekvencí 40Hz ve tvaru pravého úhlu impulsu (magnetoterapie) používané za účelem léčby bolesti dolní části páteře způsobuje snížení úrovně nočních koncentrací melatoninu v krvi všech pacientů.

Naopak Karasek a kol. konstatovali, že magnetické pole s nízkou frekvencí používané při magnetické stimulaci na rozdíl od magnetoterapie nemělo žádný vliv na noční vylučování melatoninu. Udržování stejného množství melatoninu způsobuje, že melatonin jako pohlcovač volných radikálů brání rozkladu oxidu dusíku, což má za následek snížení krevního tlaku prostřednictvím reaktivní formy kyslíku v endotelu a snižování krevního tlaku. Weekley ve svých výzkumech na krysách potvrdil, že melatonin způsobuje uvolnění hladkého arteriálního svalstva.

ZÁVĚRY

1. Ve zkoumaných skupinách bylo prokázáno zásadní statistické snížení hodnoty tlaku po každé aplikaci magnetické stimulace.

2. V klasické magnetoterapii došlo ke snížení krevního tlaku jen ve skupině nemocných s pravidelným tlakem.

3. U zkoumaných pacientů nedošlo k zvýšení tlaku po aplikaci magnetické stimulace.

4. Na základě získaných výsledků je možné tvrdit, že léčba magnetoterapií a magnetickou stimulací může být s úspěchem aplikovaná u pacientů s bolestmi páteře doprovázené vysokým krevním tlakem.

NAŠE NABÍDKA !

Souprava Viofor JPS systém obsahuje:

  • Microprocesorový - ovladač Viofor JPS ( moderní, přehledný, s jednoduchou obsluhou )
  • Dálkové ovládání (s možností výběru uložených programů v paměti )
  • Velký aplikátor A 1 – lehátko (k léčbě nebo regeneraci celého těla)
  • Malý aplikátor A 2 – poduška (na lokální použití při léčbě nebo regeneraci určitých částí těla)
  • Bodový aplikátor A3 S ( k bezpečné laické bodové terapii )
  • Bodový aplikátor A3 Z ( optional pouze pro lékaře, k bodové terapii, akupunktuře, v mnoha případech účinně nahrazuje laser s bezpečnější aplikací )
  • Přenosný obal na soupravu VIOFOR JPS ( hmonost celé přenosné soupravy cca 10 kg )

U zakoupené soupravy VIOFOR JPS systém navíc obdržíte:

  • Adaptér (umožňuje současné používání dvou aplikátorů, s vyšším léčebným účinkem)
  • Detektor magnetického smogu ( k aktuálnímu změření prostředí a aplikátorů )
  • Videokazeta – s návodem k obsluze a s referencemi
  • Tiskoviny: podrobnou a praktickou příručku uživatele, kopie klinického hodnocení FNsP OSTRAVA v souladu se zákonem č. 123/2000 Sb., kopie ROZHODNUTÍ SZU BRNO v souladu s nařízením vlády č. 181/2001 Sb., ve znění nařízení vlády č. 336/2001 Sb., kopie PROHLÁŠENÍ O SHODĚ podle požadavku §13 odst. 2 zákona č. 22/1997 a další aktuální tiskopisy zejména ze zkušenostmi z praxe při používaní soupravy Viofor JPS systém.

Na zakoupenou soupravu Viofor JPS systém je:

  • Záruční lhůta 36 měsíců !
  • Expresní záruční a pozáruční servis !
  • Bezplatné a odborné seznámení s obsluhou přístroje !
  • Po celé ČR, BEZPLATNÉ doručení soupravy Viofor JPS!

Další služby pro naše klienty, uživatele a zájemce :

  • LÉKAŘSKÁ PORADNA – Bezplatná tele-infolinka
  • Bezplatná poradenská služba, odborná i technická
  • Bezplatné zaškolení obsluhy, případně i uživatelů
  • Pořádáme odborné semináře, přednášky a prezentace
  • Možnost účasti na mezinárodním sympóziu lékařů a fyzioterapeutů

Možnost nákupu formou leasingu nebo na splátky:

Výhodný leasing, VB LEASING CZ medical leasing

Informace o leasingu: Jiří HERMANN,

Fax: 59 73 10 252, GSM: 724 279 679

Nabídka splátek u společnosti CCB – CREDIT

Informace u společnosti VIOMED spol. s r.o.

Tel. / fax: 59 66 114 66, GSM: 603 585 629 nebo 737 252 466,

DODAVATEL A VÝHRADNÍ DOVOZCE PRO ČR:

VIOMED spol. s r.o.

Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku vedeného Krajským soudem v Ostravě oddíl C, vložka 20661

ul. 28.října 168, 709 00 OSTRAVA – Mariánské Hory

IČ: 25836714, DIČ: 390 – 25836714

Tel./ fax: 59 66 114 66, GSM: 603 585 629 nebo 737 252 466

E – mail: viomed@centrum.cz

BANKOVNÍ SPOJENÍ: KB – Ostrava, číslo účtu: 94-1650230267 / 0100

 


 
* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *