Nad přímou volbou.

 

Unii svobody sociálním demokratům a možná i dalším politikům,kteří v tom vidí snadnou možnost získat hlasy,se zamlouvá přímá volba presidenta.Jestli ji prosadí,čeká nás jedna zajímavá novinka,presidentská kampaň.Na jaké téma by asi byla vedena?Shrňme si presidentské pravomoci.Jmenuje premiéra,ale jeho vládě musí dát důvěru sněmovna.takže ačkoliv zatím může president jmenovat doslova kohokoliv,v praxi je nemožné ustavit vládu proti vůli poslanců. Z toho vyplívá,že jít do kampaně s heslem ZA MĚ SE KLAUS PREMIREM NESTANE, by sice mohl někdo zkusit,jenže kdyby se pak takový program  pokoušel prosadit proti sněmovní většině,řítila by se země do ústavní krize,která by asi nemohla skončit jinak než odnětím této pravomoci.

President také zatím jmenuje guvernéra a radu centrální banky. I tady se nezadržitelně blíží doba,kdy to nebude dělat sám. A i kdyby,jak by to asi vypadalo na předvolebních shromážděních?Jezdil by budoucí guvernér s budoucím presidentem od návsí k náměstím a by objasňoval svou představu měnové politiky? Něco jako česká mutace amerického společně voleného vicepresidenta? A totéž platí pro soudce ústavního soudu.

Dobrou presidentskou zbraní, a opět pokud vůbec v arsenálu zůstane by mohla být amnestie.Kandidát by mohl objíždět nápravná zařízení a slibovat zkrácení trestů.jak by  takové sliby ocenili lidé mimo káznice,to si spočítá i ten nejprostomyslnější presidentský uchazeč. Co tedy mohou kandidáti nabízet? Vláda bude taková aby prošla ve sněmovně,guvernéra jmenuju jakého my vyberou,ústavním soudcem jmenuju toho kdo je na řadě,amnestie nebudou,milosti tak tři do roka.Takže místo voleb by asi bylo lepší uspořádat soutěž v kladení věnců.Tu vyhodnotí porota estétů,odborníků na protokolární záležitosti a přeškolených krasobruslařských rozhodčích.Sfoukne se to za jedno dopoledne, všichni ušetříme,a přímý  přenos by mohl ,při dobré režii trumfnou napínavostí leckterý ligový zápas.

     Ale přes všechny námitky,bude li se president volit přímo,je velká šance,že se jím nestane Václav Klaus. A to je rozhodně argument takové síly,že nad ním nelze mávnout rukou.Možná že dokonce přebije všechny citované mínusy.

Na hlavní stránku

LITERÁRNÍ TERORISMUS na http://binarniladin.bloguje.cz

* Kurzy * Last minute * Letenky * Kurzy akcie a burza * Reality a bydlení * Akcie * Rejstřík * Hotel Prague *