Světová náboženství
Náboženství tvoří nedílnou součást lidské kultury. Mezi nejrozšířenější patří tři světová náboženství- křesťanství, islám a buddhismus. Z národních náboženství patří k nejvýznamějším hinduismus, judaismus a konfucianismus. Svým stoupenců poskytují morální vedení, pocit smyslu života a vědomí sdílení hodnot v rámci komunity věřících. V některých oblastech vedly náboženské konflikty až k válce. Náboženství dělíme na monoteistická- vyznávají jednoho boha a polyteistická-ta vyznávají více bohů.
Křesťanství je monoteistické náboženství založené na učení Ježíše Krista který žil v Palestině asi před 2000 lety. Křesťanskou víru vyznává více lidí než jakékoli jiné náboženství. Přes 1,5 miliardy lidí věří, že je pouze jeden Bůh a že poslal na zem svého syna Ježíše Krista, aby vyhlásil jeho zákon a spasil lidi od hříchu. Během svého vývoje se křesťansví rozpadlo na řadu církví. K těm hlavním patří katolická(56%), pravoslavná a protestantská církev. Třebaže ráz bohoslužeb a věrouka se často hodně liší, tvoří nepřehlédnutelnou jednotu: všechny církve se odvolávají na Ježíše Krista a bibli, základním rozlišením je míra, do jaké jednotlivé církve uznávají Ježíšův božský původ.
Hlavní oblasti rozšíření: Evropa, Severní, Střední a Jižní Amerika, Sibiř, Austrálie, některé oblasti Afriky a Indonésie
Islám, nejmladší ze světových náboženství, vznikl počátkem 7. století v nehostinné vyprahlé zemi, na Arabském poloostrově. Po křesťanství je druhým nejrozšířenějším náboženstvím. V současnosti je na světě kolem 760 milionů muslimů.Muslimové věří v jediného Boha jménem Alláh. Věří také, že Alláh seslal na zem proroky. Hlavním prorokem byl Muhamed, který se narodil v Mekce. Každý muslim by do Mekky měl během svého života podniknout pouť-hadžd, aby provedl rituál, ke kterému patří obejití posvátné svatyně, Kaaby, v níž je umístěn starobylý černý kámen. Islám má dvě větve, sunnitskou a šíistkou.Sunnité předtavují drtivou větřinu muslimů. Šíité tvoří asi desetinu věřících. Tyto dvě větve muslimů mají dosti odlišnou náboženskou nauku, právní systém i způsob konání obřadů. Svatá kniha Islámu je Korán, o kterém se věří, že obsahuje přesná Alláhova slova,tak jak je řekl Muhamedovi.
Hlavní oblasti rozšíření: Severní Afrika, Blízký východ, Kazachstán, Indonésie, Bosna a Hercegovina, Albánie
Buddhismus byl založen asi před 2500 lety v severovýchodní Indii princem Sidhártou Gautamou, který se proslavil jako Buddha („Probuzený“ či Osvícený“). Sidhárta učil lidi, že naplnění lze dosáhnout prostřednictvím meditace, rozvážnosti a spravného chování. Buddhisté, jeho následovníci, věří také v reinkarnaci neboli převtělování. Váží si Buddhy, ale neuctívají ho jako boha, proto buddhismus v mnoha zemích existuje bok po boku s ostatními vírami. Dnes se k buddhistickému učení hlasí na 320 miliónů lidí, většina z nich žije v Asii. Buddhovo učení je založeno na čtyřech vznešených pravdách.Ty tvrdí, že všechno utrpení je zapříčiněno vazbou s materiálním světem. Existují dva hlavní druhy buddhismu: théraváda nebo také hínajána je běžná v jihovýchodní Asii a učí, že Buddha byl obyčejná lidská bytost, která dosáhla osvícení. Mahájána je populární v severní Asii a hlásá, že Buddha byl božský duch v lidské podobě. Odnož mahájány nazývaná zenbudhismus vznikla v Japonsku ve 12.století.
Hlavní oblasti rozšíření: Jihovýchodní Asie, Čína, Korej, Japonsko, Mongolsko, Nepál, Tibet
Hinduismus, jedno z nejstarších náboženství světa, vznikl před více než 5000 lety. Jeho základním principem je brahma- věčné, neměnné bytí ve vesmíru, pravda, poznání a nekonečno. Hinduisté věří v koloběh smrti a znovuzrození. Cílem hinduistů je vést správný život, na jehož konci se vymaní z koloběhu převtělování a stane se součástí brahmanu. Počet hinduistů, z nichž většina žije v Asii, dosahuje asi 733 milionů. Hinduisté mají tři hlavní bohy: Brahmu (tvůrce vesmíru), Šivu (ničitele) a Višnu (zachovatele).Ale také ustívají mnoho jiných bohů a bohyň a veří, že všichni lidé a předměty se mohou stát božskými. Kráva a vrána jsou pro ně posvátné a nesmějí se zabíjet.K hinduistické tradici patří výpravy na svatá místa. Jedním z nich je posvátná řeka Ganga v severozápadní Indii,kam ročně putují tisíce lidí. Hinduismus dělí společnost na čtyři základní skupiny, varny nebo kasty. Patří sem bráhmani (učitelé a kněží), kšátrijové (bojovníci, vládci), vaišjové (obchodníci, řemeslníci) a šúdrové (služebníci).Podle tradice spolu nemohou komunikovat a uzavírat sňatek příslušníci různých kast.
Hlavní oblasti rozšíření: Indie,Čína
Judaismus je náboženství Židů, které učí víře v jednoho Boha.Objevil se přibližně ve 13. století př. n. l. Podstatu judaismu vyjadřuje Torá. Je to posvátný text, který Bůh, zvaný Jahve, zjevil proroku Mojžíšovi a dávným Izraelitům. Jelikož si Bůh vybral ke sdělení věčných pravd právě je, pokládají se Židé za vyvolený národ nesoucí zodpovědnost za zprostředkování Božího poselství ostatnímu lidstvu. Židé žijí v očekávání, že Bůh sešle Mesiáše, jenž sjednotí veškeré židovstvo v říši Izrael, a započne Boží vláda na zemi.Dnes žije po celém světě asi 13,3 miliónů Židů. většina z nich může zařadit své předky do jedné ze dvou skupin. Aškenázové pocházejí ze střední a východní Evropy. Jejich původním jazykem je jidiš vzniklý na bázi němčiny. Většina Židů v USA patří k Aškezánům. Druhou skupinou jsou Sefardité, kteří pocházejí ze Španělska a Portugalska. Ortodoxní Židé striktně dodržují Tórou předepsaný způsob života. Mezi ně patří například chasídové, kteří si oblékají tradiční oděv a studují pouze náboženská díla. Neortodoxní Židé se zařadili do širší společnosti, přijali západní styl oblékání, nicméně stále zachovávají žadovs0ké zákony.
Hlavní oblasti rozšíření:USA, Aljaška, Rusko, Kazachstán, Izrael