BABIŠKA
vesnický román od Božieny Nijemcowé - (na pomoc maturantům)
Motto :"Dobrá hospodyňka i pro desetník do kaluže skočí".

    "Šťastná to babča". Tímto výrokem začíná a končí úsměvný román Božieny Nijemcowé o končící životní pouti Magdaleny Pankelwitz z konce 19. a počátku 20. století.
    Román začíná příjezdem M.P. s vozidlem Ford T do rodiny jejího syna Huga na mlýn do valašské Ratiboře. Zde se setkává vůbec poprvní s jeho třetí ženou a dětmi včetně psů Solitéra a Taylora. Magdaléna, praktická žena již v pokročilém věku, vdova po bývalém carském důstojníkovi padlém v Rusko-Japonské válce, pomalu přebírá v domácnosti syna její vedení a výchovu dětí.
    Šťastnou náhodou se při sběru léčivých rostlin setkává s baronkou Žoffyí Kymskou a její dcerou Horizontálou, a ač obě pocházejí z různých třídních poměrů, navazují blízké přátelství a později se společně věnují charitativní činnosti ve prospěch obecních chudých a padlých dívek a Magdalena, pod vlivem světonáboženského přesvědčení, šetřivá, skromná, dává ve prospěch této činnosti místní organizaci, i přes námitky synovy ženy, svůj vůz, se kterým pak velmi často jezdí lidumilný dochtor šesté generace Kopfschmerz.
    Spisovatelka popisuje úsměvné situace při výchově dětí, rozporné názory na ni s ženou syna, která lpí na konzervativní výchově v duchu vesnických zbohatlíků a na poddanství místních obyvatel k vrchnosti. Na vzpomínkách M.P. ukazuje sociální postavení různých vrstev společnosti v první polovině 20. století.
    Též je dojímavě popisována nenaplněná, zhrzená láska mladé sousedky, siroty Viktorie s horským myslivcem, kadetem nedaleké Vojenské akademie, která končí tragicky, když Viktorie zjistí, že její milovaný se zahleděl do právě zletilé vnučky MP Bonny a při povodni skočí do rozvodněné Bečvy a je vylovena příští jaro až v Hamburku. Baronka Kymská pak na zákrok M.P. nechává horského myslivce Cyrila Krhowáka přeložit na ruskou frontu, kdy při bránění Zimního paláce, akce u nás známé pod VŘSR, v řadách vojska Prozatímní vlády jako velitel ženského pluku zahyne.
    Román je cenný tím, že popisuje život, zvyky a národopisné tradice, rodinné vztahy a názory společnosti na přelomu století, dětský svět s jejich odlišnými radostmi a starostmi, různorodými zájmy.

Plaja

* The End *

* Kurzy * Last minute * Letenky * Kurzy akcie a burza * Reality a bydlení * Akcie * Rejstřík * Hotel Prague *