Válečné památníky ve ValMezu a okolí


Válečný hřbitov ValMez
Deutscher Soldatenfriedhof ...

vh-vm

vh-vm

vh-vm vh-vm vh-vm


Turci

turci

turci


bartekRadnice Krásno

radnice

Krásno, Masarykova ul. u ZŠ
radnice radnice radnice


Nádraží ČD
nadraží čd


Sokolovna

Sokolovna
Chybička v příjmení, správně má být Marie Dobešová a Zdeněk Nachmillner


Sokolská ul.

Sokoská


Dělnický dům.

Děl. dům


Obětem Slavkova

slavkov slavkov


Poličná

Tady je rozpor v příjmení - Ondrašík či Ondrášek?
poprava

St. Mikolášek se narodil 10.3.1923 ve Strahovicích na Hlučínsku. Do školy chodil v několika obcích, naposledy do Gymnázia v Olomouci, posledním bydlištěm Bukovany. Dne 14.9.1940 ke 3. výročí úmrtí T.G. Masaryka položil květiny k jeho pomníku a za toto byl vyloučen ze školy. Pracoval pak v mlékárně ve Vacanovicích a již od r. 1940 spolu se svým bratrem Václavem prováděli záškodnické akce - poškozování vlaků. Činnost se zintenzívňuje po r. 1942. V únoru 1944 osvobozuje bratra z kárného tábora v Kunčičkách.
V lesích mezi Smilovem a Daskabátem vybudovali úkryt a dne 18.4.1944 se pokusili o destrukci železničního tunelu. Po této akci se rozhodují s dalšími přáteli odejít na Slovensko. Ve Valašském Meziříčí však byli dne 5.5.1944 zatčeni, ale podařilo se jim ze zajetí prostřílet. Dva četníci měli být zabiti. Podařilo se jim dostat ke Starojické Lhotě, kde opět došlo k přestřelce a jeden z nich byl smrtelně zraněn. Skupina byla pronásledována a u Přestavlk došlo k další přestřelce, při níž byl postřelen Stan. Mikolášek. Ve Staré Vsi se podařilo pro něj najít ošetření.
Tady se rozdělili, J. J. (který válku přežil) odešel k Olomouci. Václav Mikolášek odešel do Bukovan, kdy 22.2.1945 podlehl gestapu ve Velké Bystřici.
S. Mikoláškovi se opět po přestřelce podařilo uprchnout. Dne 6.5.1944 byla vydána Deutsche Kriminalpolizei - Kriminalpolizei Brünn vyhláška o pátrání po pachatelích s velkou odměnou - po bratřích Mikolášcích a J.J.
S. Mikolášek se dostal zřejmě přes Moravu, kdy u mostu byl legitimován a postřelil hlídku, tady není přesně znám jeho postup, dostal se do Věrovan, kde se uschoval ve stodole F.R. Věrovany pak byly obklíčeny vojskem. Tady byl nalezen synem F. R., kdy S. Mikolášek žádal o odvoz do nemocnice. Další vývoj situace už není přesně zadokumentován a je dodnes předmětem dohadů, Mikolášek byl ve stodole nalezen, beze zbraně.
V Brně byl postaven před Sondergericht a odsouzen k smrti, tento rozsudek se vykonával do 24 hodin. S. Mikolášek byl 11.5.1944 dopraven do Poličné k mostu přes Bečvu, kde byl údajně ve 12:15 hod. veřejně! popraven oběšením na lípě. Na místě mu byl postaven pomník, později pomník který se tam dnes nachází, včetně dalších dvou popravených dne 12.12.1944.
čerpáno z Region Věrovany 7/2000, díky panu JUDr. J. K.
Žije ještě někdo z pamětníků těchto poprav?


Hrachovec

Hrachovec


Krhová

Krhová Krhová Krhová


Křivé


Veselá

vvvv vvvv


Zubří

Zubří Zubří

Branky

Branky

Branky

Branky Branky

Branky Branky partyzáni


Choryně

Choryně Choryně

Oběť četníků

choryně


Malá Bystřice

partyzáni partyzáni


Palačov

USAF USAF


Lhotka n/B

Lhotka Lhotka

Lhotka Lhotka* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *