S prof. MUDr. Augustinem Wolfem, DrSc. rozmlouvala Iveta Havlová.                    

„Mám přinést mrtvou a živou vodu, a nevím, kde ji hledat. Za malou chvíli přinesli krkavci Jiříkovi každý jednu tykvici plnou vody: v jedné tykvici byla živá voda, v druhé mrtvá. Jiřík byl rád, že se mu tak dobře poštěstilo, a pospíchal k zámku. Kraj lesa viděl od jedle k jedli rozpjatou pavučinu, prostřed pavučiny seděl veliký pavouk, cucal mouchu. Jiřík vzal tykvici s mrtvou vodou, postříkl pavouka, a pavouk svalil se na zem jako zralá višně, byl mrtev. Potom postříkl mouchu z druhé tykvice živou vodou, a moucha začala sebou házet, vyškrábala se z pavučiny ven a fuk do povětří."

                                                          Zlatovláska od K. J. Erbena

 

                                                       

 

Nevěřím hned tak všemu, co se mi říká. A proto když jsem uslyšela o zázračných účincích mrtvé a živé vody, poprosila jsem o rozhovor prof. MUDr. Augustina Wolfa, DrSc., z  katedry hygieny výživy. Profesor Wolf je především specialista v potravinářské toxikologii a v současně době studuje nové biostimulátory ve výživě

 Jak jste se dozvěděl o existenci mrtvé a živé vody?

Vlastně náhodou. Doc. Lokajíček mi přinesl sovětský časopis Izobretatěl i racionatizator, kde sovětský vynálezce D. I. Korotkov píše o výrobě a využití mrtvé a živé vody. Článek mne zaujal natolik, že jsem se rozhodl tento nový biostimulátor prostudovat a s ing. Potácelem jsme se pustili do výroby mrtvé a živé vody.

 Jakým způsobem se. dá vyrobit? Při vyslovení těchto pohádkových slov se mi vybaví alchymistická laboratoř plná roztodivných baněk a zkumavek

Hned vás přesvědčím, že vaše představa je mylná. Vyrábíme je velice jednoduše, možná by se dalo říci až triviálně. Do skleněné nádoby, v tomto případě můžeme použít například zavařovací sklenici, nalijeme pitnou vodu a dovnitř vložíme po domácku vyrobenou přepážku, tvoří ji novodurová trubka o délce výšky nádoby, do níž jsou vyvrtány otvory o průměru asi 8 mm. Přes trubku je napnuto hustě tkané plátno, které z jedné strany tvoří dno. Do novodurové trubky ponoříme kladnou elektrodu, do vody mezi trubkou a stěnou nádoby elektrodou zápornou. Zapojením elektrod do elektrické sítě jimi necháme proudit stejnosměrný proud asi 7 až 10 minut. Po uplynutí, této doby máme uvnitř novodurové trubky vodu mrtvou, kolem sklenice vodu živou.

 

 Co se s obyčejnou vodou stalo? Nepamatuji se, že by nám ve škole vykládali o zázračných účincích elektrolýzy ve spojení s jejím výsledným produktem.

Také se nedá říci, že by šlo o zázrak. Stejnosměrným proudem se ve vodě rozložila voda i rozpustné soli na kladné a záporné ionty. Speciální přepážka sice umožnila protékání proudu, ale zabraňovala zpětnému promíchávání. Voda u kladné elektrody se tedy začala chovat jako kyselina, říkáme jí mrtvá voda a má mít dezinfekční účinky.  Chutí připomíná hodně zředěný ocet. Voda u záporné elektrody se naopak chová jako zásada a nazýváme ji živou vodou. Připomíná minerálku nebo vodu ze studánky a má mít regenerační účinky.

Zdá se, že vlastně vznikl roztok kyseliny a louhu. Nemohli bychom jednoduše použít trochu octa a minerálku nebo užívací sodu?

Tak jednoduché to zase není. Nejde jen o kyselinu a louh. Voda i soli v ní rozpuštěné pohltily určité množství elektrické energie, kterou pak předávají svému okolí, když ji aplikujeme na tkáně. Pohlcená energie (prof. Ehrenberg a akademik Kuzin ji nazývají kumulovaná energie) se uvolňuje a působí, i když ji přivedeme ji­nak než elektrickým proudem (např. magnetickým polem, prudkou změnou teploty, elektromagnetickým zářením). Uvolněná energie přímo působí na buňky ovlivněním  buněčné membrány,  Polarizace živé tkáně byla nazvána prof.Kulinein  bioelektret. V našich pokusech jsme zjisti li vliv na klíčivost semen, což se v SSSR  využívá ke zvýšení úrody bavlníku, dále ovlivněni živočišných buněk v tkáňové kultuře, avšak prakticky nulové desinfekční účinky a vliv na vnitřní orgány při trvalém piti živé a mrtvé vody.

Zní to jako v pohádce. Když už jsem měla možnost poznat výrobu mrtvé a živé vody a slyšela jsem o jejich biologickém účinku, zajímaly by mne jejich léčivé účinky.

Účinky mrtvé a živé vody na různé organismy se sice zkoumají, ale u nás je to spíš nadšení z úspěšného použiti této vody na různé neduhy. Množí se případy lidí, u kterých se urychlilo léčení ekzémů, popálenin, dokonce i angín. Jiní udávají, že působí dobře na pleť, zlepšuje celkový fyzický a psychický stav. Aplikace je velice jednoduchá. Postižená místa se nejdříve potřou mrtvou vodou a živou vodou se potom opláchnou. Tato procedura se opakuje několikrát za den.

Má to ale háček. Neumím si představit, jak si sama zhotovuji anodu a katodu, abych si mrtvou a živou vodu vyrobila ...

Lze na to jít i jinak. Účinky podobné živé vodě má i voda rychle zchlazená. Pitná voda se přivede do varu a pak se prudce zchladí na pokojovou teplotu. Voda v láhvi bude zbavena plynů, které obsahuje pitná voda. Právě tyto plyny způsobují, že voda „zvětrává" a pozbývá svých léčivých účinků. Proto také musíme dbát na to, abychom nádobu s živou vodou co nejméně otevírali. Tak dosáhneme toho, že nám vydrží v nezměněném stavu 3 až 4 týdny. V některých odbojných časopisech bývají uvedeny 3 měsíce. Nedejme se zmýlit, protože tento termín se vztahuje jen na laboratorní výrobu a sterilní uchovávání, které v domácnosti nemůžeme dodržet.

Dotkli jsme se článků v odborných časopisech. Nedávno jsem četla o zázračných účincích vody z ledovců ...

Zázračné nejsou. Ledovcová voda svými účinky vzdálené připomíná živou vodu. Při změně skupenství vody, v tomto případě ztuhnutím, v led a opětném rozpuštění, dochází,ke změně krystalické struktury vody. Díky tomuto  narušení vniká voda lépe do buněčných tkání rostlin, a proto s ní mají výtečné zkušenosti především zemědělci a zahrádkáři, Snad si tuto skutečnost včas uvědomíme a začneme ledovcovou vodu aktivně používat namísto umělých hnojiv, na která jsme si zvykli.

S jakými ohlasy na existenci a účinky mrtvé a živé vody se setkáváte?

Jsou záporné i kladné. Těch  kladných  díky  praxi   neustále  přibývá.  Mnoho lidí si už účinky mrtvé a živé vody vyzkoušelo. Když je mezí lidmi něco nového, nezůstane to dlouho za vrátky.. Přesto je dost takových, kteří zůstávají v opozici. Dokonce svůj postoj dokazují matematickými vzorci a tvrdí, že jde jen o sugescí (placebo efekt).

Před odchodem mi pan profesor daroval  vzorky mrtvé a živé vody, které jsem si  doma pečlivě uschovala v lednici.  Ale stále ve mně hlodala určitá pochybnost, kterou člověk mívá, dokuď si věc sám neověří. Naskytla se mi příležitost... V barrandovských   ateliérech   praskla   obrovská lampa zavěšená na laně. Rozletěla se na tisíce kousíčků, které kameramanovi popálily a pořezaly tvář. Když ho přivezli ošetřeného    z    motolské    ambulance, vzpomněla jsem si na mrtvou a živou vodu i na to, že se používají při léčbě  popálenin ve  Vinohradské   nemocnici . Jela jsem bez meškání pro ně. Když si kameraman přiložil na popálenou tvář kapesník namočený v mrtvé vodě, palčivá bolest ustoupila a po obkladu z živé vody se oklepal jako ta moucha z pohádky. Třetí den zbyl z popáleniny jen strup, který se za další dva dny sloupl docela. A tehdy jsem uvěřila i já ...

 Časopis   UM    Jaro 1989