Pravidla pro minibasketbal platná od 1.10. 2003

Tento text vychází z textu “Pravidla basketbalu, platná od 1.10.2003, vydaného ČBF / dále jen “ Pravidla “ / Odlišná ustanovení jsou jmenovitě uvedena dále. V necitovaných případech jsou platná “Pravidla “.

Pravidlo Jedna             Utkání - beze změn proti Pravidlům

Pravidlo Dvě                   Rozměry a vybavení

Čl. 2 Hřiště na minibasketbal může mít rozměry 28x15, 26x14, 24x13, 22x12 20x11 m

V jednotlivých případech rozhoduje schválení tělocvičny pro mistrovská utkání, provedené příslušným orgánem ČBF.

Čl. 3 – Vybavení

3.1. Pro závěsné konstrukce u kategorie mladšího minižactva a nejmladšího minižactva se připouštějí desky rozměru 90 x 120 cm, dále viz ”koš”

3.1.5. Výška košů  - výška obroučky pro kategorie mladšího minižactva a nejmladšího minižactva je 260 cm. Pro starší minižactvo beze změny proti " Pravidlům". Koše na minibasketbal mohou být zavěšeny na pevných konstrukcích, odpovídajících Pravidlům nebo může být výška těchto košů snížena na příslušnou úroveň. Pokud jsou koše pouze sníženy a nikoli nasazeny, přibližuje se čára trestného hodu o 80 cm blíže k desce. Toto přiblížení je vyznačeno na podlaze zřetelným způsobem. V případě že není možno odehrát utkání na koše o výšce 260 cm, může být výjimečně odehráno i na koše ve výšce 305 cm. Rozhodčí tuto skutečnost uvedou do zápisu. Při soustavném porušování pravidla o výšce košů projedná záležitost řídící orgán soutěže. Desky nemusejí být upraveny na svislý rozměr 105 cm, nemusejí být polštářovány.

3.3. Míč - Platí beze změny proti " Pravidlům",

V kategoriích nejmladšího, mladšího a staršího minižactva znění: Obvod míče nesmí být menší než 68 a větší než 73 cm a váha nesmí být menší než 450 a větší než 500 g. Minibasketbal se hraje s míčem velikosti 5

- Označení pro evidenci střídavého vyhazování ze zámězí místo rozskoků / jen u kategorie nejmladšího minižactva /

- Označení překročení limitu osobních chyb družstva ve čtvrtině, t,.j. praporky nebo jim podobné předměty červené barvy pro každé z družstev./ velikost a umístění viz Pravidla a čl. 3.4.7 /

3.4.5 Zápis o utkání : Pro utkání v minibasketbalu se používá “ Zápis pro utkání v minibasketbalu “ s možností uvedení 15 hráčů

3.4.7 Ukazatele chyb družstva : Neplatí pro kategorii nejmladšího a mladšího minižactva, v ostatních kategoriích beze změny proti " Pravidlům"

3.5. nemá význam

Vybavení tělocvičny musí odpovídat stavu, zjištěnému při zařazení na seznam schválených tělocvičen.

Pravidlo Tři                 Rozhodčí a jejich asistenti

11. Měřič dvaceti čtyř vteřin : se vypouští v kategoriích mladšího a nejmladšího minižactva  - v ostatních článcích beze změny proti " Pravidlům"

Pravidlo Čtyři           Družstva

12.1. Počet členů družstva : Každé družstvo může být složeno až z 15 hráčů

13 Hráči a náhradníci : beze změny proti " Pravidlům" / tj. domácí nastoupí ve světlých – bílých – dresech, soupeř v tmavých dresech. Je možnost dohody podle Pravidel

14 a 15 Zranění, Kapitán : beze změny proti " Pravidlům"
Doplnění: Na začátku každé čtvrtiny označí trenéři v zápise o utkání pět hráčů, kteří nastoupí v dané čtvrtině do hry. Trenér družstva A dává tuto informaci vždy jako první / označení může být nahrazeno nahlášením čísel zapisovateli, za správnost odpovídá trenér, toto probíhá vždy před každou čtvrtinou hry !! /

Pravidlo Pět Předpisy hry

17.1. , 17.2., 17.3 Hrací doba

Znění : Hrací doba je čtyři období po 8 minutách s přestávkami v trvání 2 min.mezi 1.a 2. a 3. a 4. čtvrtinou a s přestávkou 10 minut mezi 2. a 3. čtvrtinou. Pro kategorii nejmladšího minižactva se stanoví hrací doba 4 x 6 min. se stejnými přestávkami

17.4, 17.5 Je-li stav utkání nerozhodný po uplynutí čtvrtého období, prodlužuje se utkání tolikrát o 3 min kolik je nutné k rozhodnutí

25.2 koš dosažený za čarou tříbodového území platí za jen za 2 body

27. Oddechový čas : beze změny proti " Pravidlům", tedy počet oddechových časů ve všech kategoriích je stejný. Rozskok - u všech kategorií se ruší kromě na začátku každé čtvrtiny hry nebo části prodloužení.  Pokud vznikne na hřišti situace, posouzená rozhodčím jako držený míč, družstvo A a B střídavě vyhazují ze zámezí nejblíže místa, kde byla hra přerušena. Jako první je míč předán k vyhazování družstvu, které ho nezískalo po úvodním rozskoku. Za evidenci střídavého vhazování je zodpovědný stolek pomocných rozhodčích

Ostatní text beze změny proti " Pravidlům "

28. Střídání.

Platí beze změny proti " Pravidlům", navíc:

V kategoriích nejmladšího, mladšího a staršího minižactva může každý hráč nastoupit pouze ve dvou obdobích utkání. Zapisovatel zaznačí zřetelně nastoupení do hry u každého hráče.

Střídání, které není v rozporu s tímto pravidlem je umožněno, tedy i v 1. nebo 2. čtvrtině, nastoupení každého hráče je zaznamenáno do zápisu. Trenér je odpovědný za to, že nedojde k porušení tohoto pravidla. Zapisovatel dbá na to, aby byl trenér upozorněn na to, že hráč, který ohlásil střídání, nemůže podle tohoto pravidla nastoupit v dané čtvrtině do hry. V případě, že je pravidlo porušeno, je udělena technická chyba trenérovi provinivšího se družstva, hráč musí být vystřídán. Všechny dosavadní skutečnosti na hřišti platí.

Navíc doplnění: kdykoli v průběhu hry klesne počet hráčů pod 2 a další střídání nelze provést s ohledem na článek 31 / počet povolených čtvrtin pro jednoho hráče / utkání končí a toto družstvo prohrává, resp. postupuje se podle čl. 34 Pravidel./ tedy na začátku utkání nemusí být k dispozici 10  hráčů , hru zahájí první pětice a dále se postupuje v souladu s pravidly . Např. při počtu hráčů 9 v minibasketbalu musejí být dvě čtvrtiny odehrány ve čtyřech hráčích. Za dodržení těchto pravidel se hraje, pokud nedojde k situaci popsané v odstavci výše a v čl. 31 – počet hráčů klesne pod 2 - / tedy pokud nelze kvůli Čl. 28 střídat v dané čtvrtině, hraje družstvo s nižším počtem hráčů, pokud pravidla dovolují, tedy 4,3,2. Pokud klesne počet pod 2 a nelze s ohledem na čl. 28 v dané čtvrtině střídat, utkání končí jako nedohrané podle čl. 31

Další ustanovení : Sestava v prodloužení je libovolná bez ohledu na počet úseků, střídání je povoleno v souladu s Pravidly

Pravidlo Šest   Přestupky

Čl. 32 - Čl. 37 Přestupky, Hráč, míč v zázemí, Dribling, Kroky , Tři vteřiny , Těsně bráněný hráč beze změny proti " Pravidlům"

Čl. 38 – Osm vteřin beze změny proti " Pravidlům", neuplatňuje se v kategoriích nejmladšího minižactva.

Čl. 39 – Dvacet čtyři vteřin se neuplatňuje v kategorii nejmladšího a mladšího minižactva

Čl. 40- Zahrání míče do zadní části hřiště a Čl. 41 beze změny proti " Pravidlům"

Pravidlo sedm    Chyby

Čl. 42 – Čl. 48 Chyby, Dotyk, Osobní chyba, Nesportovní chyba, Diskvalifikující chyba, Pravidla chování beze změny proti " Pravidlům" s výjimkou Čl. 44.2.2

- u minižactva nelze přiznat tři trestné hody – vždy pouze dva trestné hody za faul při střelbě

Čl. 49 – Technická chyba hráče se v minibasketbalu neuplatňuje, / u hráčů je porušení pravidel řešeno napomenutím, při opakování nebo závažnějším přestupku diskvalifikující chybou./

Čl. 50 – Technická chyba trenérů asistentů a dalších osob – platí beze změny proti " Pravidlům"

Čl. 51 – 52 beze změny proti " Pravidlům"

Pravidlo osm        Obecná ustanovení

beze změny proti " Pravidlům"

Čl. 55 – Chyby družstva – se neuplatňuje  u nejmladšího a mladšího minižactva, u staršího  minižactva beze změny proti " Pravidlům"

Čl. 56,57, 58 beze změny proti " Pravidlům"

Oficiální postupy při utkání

– platí beze změny proti " Pravidlům", zejména článek A.2.

/ družstvo jako první uvedené v zápise má právo na volbu košů a hráčských lavic a družstva mají právo rozcvičovat se před každým poločasem nebo prodloužením na té polovině hřiště, kde je umístěn soupeřův koš /

Další ustanovení

Ve všech kategoriích jsou všechny formy zónové obrany zakázány. Pokud některé družstvo získá dojem že toto ustanovení není soupeřem respektováno / t.j. že soupeř hraje zřetelně zónovou obranu / lze podat protest podle řádů ČBF. O věci rozhodne řídící orgán.

/ rozhodčí tedy neposuzuje druh obrany, nemá právo spontánně napomínat trenéry, není možno potrestat technickou chybou ani jinak kterékoli družstvo,  není nařízen druh osobní obrany, zejména není vymezeno území, ve kterém se má bránit osobně /