Hvězda se zrodila na Manhattanu

Jan Hlaváč

Narozen: 20.září 1976 v Praze, Česká republika

Výška: 183 cm

Váha: 88 kg

Klub: New York Rangers

Příjem: 750 000 dollarů

 

Jako jarní větřík se prohánějí starobylou Madison Square Garden. Česká řada svými svěžími výpady připomíná v New York Rangers hravé a dravé dětimezi veterány Leetchem, Fleurym, Kamenským a Richterem. Právě na levém křídle vedle Dvořáka a Nedvěda se rozzářila zámořská kariéra střelce Jana Hlaváče.

Věčně nespokojené publikum na tribunách má aspoň nějaký důvod k radosti. Při pohledu na „Czech Line“ se nepřestávalo divit: Tenhle šikovný a důrazný rychlík má být Radek Dvořák, co dlouho nemohl tak docela prorazit na Floridě? Jaké kouzlo proměnilo „měkého“ a málo produktivního centra Petra Nedvěda ve vůdce, nápaditého tvůrce a schopného zakončovatele? Copak jsme špatně viděli, že jsme nepostřehli, jak pohotově, prudce a přesně umí vypálit Jan Hlaváč?

NHL má zase jeden útok, který si může zapsat jako významný pojem do encyklopedií. „Czechmates“ jsou mladí, rychlí a produktivní. Dvořák pochází z jihu, Nedvěd ze severu a Hlaváč z Prahy, v zámoří jim to však klape náramně. Jedině díky nim žila naděje Rangers na postup do play off ještě v závěru března, protože ostatní opory, často divoce přeplácené, přiváděly umylými výkony fanoušky i vedení klubu ke vzteku. Nicméně ani čeští braši nedokázali pozvednout Rangers do play off. Především třiadvacetileté překvapení jménem Jan Hlaváč způsobilo povyk mezi hokejovými znalci. Pravda, v minulé české extraligy sice za Spartu soupeřům nasázelo třiatřicet gólů a v prodloužení finále loňského mistrovství světa svoji trefou vytrhlo titul Finům. Jenže Evropané vědí, že tyhle branky se v NHL nepočítají.

Zdaleko ne všechno mu zpočátku přišlo perfektní. Nasazovali jej na ubohých pět minut v zápase, divili se, že se nemůže prosadit a na týden ho poslali na farmu do Hartfordu. Říkal jsem si, že to zvládnu. Těšil jsem se na led, jenže pak jsem tam skočil, udělal pár kroků tam a zpátky a už nastupovala první lajna, vzpomínal Hlaváč. Neblažil ho ani jednoduchý styl „nahoď a jeď“, který vyznávají Kanaďané a Američané. Držel jsem si svoji stranu a jezdil tam a zpátky, kolikrát jsem se ani nedotkl puku.

Hlaváč si v Praze zvykl na pestrou souhru s technickými střízlíky Výborným a Martincem, rád si kotouče narazí, překříží se ve středním pásmu s pravým křídlem. Vtipnou kombinaci dokáže završit ostrou ranou bez velkých příprav, za níž ho nedávno pochválil i slovutný Dominik Hašek, který se jinak soupeřům pokloní jen zřídka. On ho totiž Hlaváč při remíze 3:3 během pár minut pokořil hned dvěma góly. Předtím mu však vyčítali, že strašně málo střílí, proto ho jednou půl hodiny před tréninkem zavolali na led, vysypali mu k mantinelům dva kbelíky s puky a nutili jej pálit do prázdné branky. V následujícím derby proti Islanders dvakrát skóroval a uslyšel: Vidíš jak ti to prospělo, teď to budeš dělat pořád!“ Jistý čas měl pak tréninky o půl hodiny delší.

S manželkou Marikou bydlí v centru New Yorku na Manhattanu, kousek od Petra Nedvěda, nedaleko od slavné třídy Broadway a Central Parku. V únoru se jim narodila dcera Allison. Na ledě, na střidačce, v kabině i na odchodu z haly vídají české trio pohromadě. Chodí spolu na večeře, neustále se navštěvují. Hlaváčova angličtina se ovšem zlepšuje a „Bubák“, jak se mu přezdívá, už nepotřebuje Nedvědovu všudypřítomnou pomoc.

 

Petr Nedvěd se do ledna rovněž v Rangers necítil jako v nebi. Málem byl vyměněn do Caroliny za Primeaua, což by diváci se škodolibou radostí uvítali. Nedařilo se mu v produktivitě a snášel se na něj hněv za neúspěchy celého týmu. Pak však přišel Radek Dvořák. Zoufalý kouč Muckler ho „utopil“ ve čtvrté formaci, než jej napadla spásná myšlenka a sestrojil ryze českou jednotku. V prvních dvou utkáních se složili na čtyři góly a už nepolevili. Při každém jejich vystoupení na ledě se něco dělo. Dobře napadali, bavili publikum, psaly pak v referátech americké noviny. Nedvěd následně dosáhl tří hattricků, Dvořák s Hlaváčem po jednom. Skvěle si rozumíme, Petr má hlavu nahoře a dává nám to napravo i nalevo, pochvaloval si Hlaváč, který s Nedvědem už kdysi krátce hrál ve Spartě. Najednou Hlaváče využívali jako prominentní hvězdu. Dosyta si užil v přesilovkách, hrával téměř dvacet minut za střetnutí. Byť mu schází na konkurenty deset zápasů, bojuje o elitní umístění v bodování nováčků. Famózního Scottyho Gomeze z New Jersey nedostihne, ale mezi kandidáty na Calder Trophy bezesporu patří. „Česká řada“ zaznamenala vynikající vysledky. Nedvěd se prodral mezi dvacet nejproduktivnějších v NHL, Dvořák už v březnu překonal své ofenzivní rekordy z předchozích sezón.

 

Při souboji s Pittsburgh Penguins se na obřích obrazovkách na „jumbotronu“ pod střechou promítal klip z jejich nejkrásnějšími akcemi, který by se dal použít coby výukový sestřich moderní ofenzivy pro žáčky na celém světě. Mimochodem, Halaváče, Dvořáka a Nedvěda vyhlásili v onom utkání jako hvězdu číslo jedna, dvě a tři. Diváci už se ani příliš nedivili…

Oldřich Prokopec

 

 

 

Zdroj:  Hockey a server NHL.com