Novinky o našich a slovenských hráčích v NHL

 

Hašek změnil rozhodnutí: vydrží o rok déle

Dlouhé uvažování brankáře Dominika Haška skončilo dobře pro hokejový svět. Na speciální tiskové konferenci v hale Buffalo Sabres sdělil, že se rozhodl o rok oddálit závěr kariéry ohlášený na konec sezóny 1999/2000. Ovlivnilo jej zranění třísel, s nímž marodil tři měsíce. Soutěživý chlapík by se rád rozloučil ve velkém stylu. Obětoval tomu i rodinné zájmy, jež ho vedly k plánům na ukončení působení v NHL. Syn Michal, který si zvykl na život v Americe, se už v Česku necítí jako doma, což se rodičům Haškovým nezamlouvalo. Problémy se chystají řešit péčí české vychovatelky, která se má chlapci věnovat každý den dvě hodiny. Gólman se vrátil z marodky ve skvělé formě.

 

Obránce Musil zvládl operaci páteře

Chirurgickou opravu pošramocené krční páteře zvolil veterán František Musil po poradě s lékaři. Při říjnovém tréninku si zlomil obratel, což se při vyšetření nezjistilo. Bek Edmontnu se přesto málem vrátil do sestavy Oilers. Zákrok, při němž měly být napevno spojeny dva obratle k sobě, se vydařil. Musil beztak v sezoně skončil a k závěru se dost možná nachýlila celá jeho kariéra.

 

Na Floridě se daří lásce hokejistů a tenistek

Pár bulvárních správiček: na slunečném floridském poloostrovu rozkvetly dvě pikantní sportovní romance. Nejprve se k citovému vztahu přiznali obránce Pavel Kubina z Tampy a světová jednička Martina Hingisová. „Chodíme spolu do kina, ale až pozdě večer, kdy už tam nebývá tolik lidí,“ řekl urostlý Kubina. „Nechceme se však s ničím tajit, aby se rodily nepravdivé drby.“ O pár dní později přiznal Pavel Bure, ruský útočník Florida Panthers, že požádal o ruku krajanku Annu Kurnikovovou. Atraktivní dívka, jež se předtím stýkala se Sergejem Fjodorovem z Detroitu, údajně kývla.

 

Nedvěd chce ještě jednou na olimpiádu

Velký sen přežívá v hlavě forvarda Petra Nedvěda z New York Rangers. Hokejový cestovatel by za dva roky rád hrál za Česko na Olympiádě v Salt Lake City. Podle současných pravidel má ovšem smůlu, poněvadž na akcích pořádaných mezinárodní hokejovou federací nastoupit za dva různé státy. Nedvěd má doma stříbrnou medaili z her v Lillehammeru v roce 1994, kde však reprezentoval Kanadu. Za moře emigroval ještě před svržením komunistické moci a má nyní dvojí občanství. „Zkusím se svým agentem Barnettem vyjednat, aby ustanovení zrušili,“ řekl. „Bohužel takových případů není mnoho, proto nemůžeme vyvinout moc veliký tlak.“  

 

Hossa svého „zločinu“ litoval

Dlouho na ten zápas slovenský útočník Marián Hossa z Ottawa Senators nezapomene. Vypálil na branku Toronta, protáhl máchnutí při své střele do extrému a zasáhl čepelí obránce Bryana Berarda do obličeje. Pak už jen sledoval, jak se kácí k zemi a led se barví krví. Hned druhý den navštívil zraněného protivníka v nemocnici, aby se omluvil. I když se v jeho činu nedal objevit žádný úmysl, cítil se hrozně. Berard mladého hokejistu z ničeho nevinil, ale pravděpodobně se ani po sérii operací do NHL nevrátí a na oko zřejmě neuvidí.

 

Brankáře Hniličku chválili aspoň na farmě

První představení Milana Hniličky v NHL se právě nevyvedlo. Za osmadvacet minut proti Pittsburghu v týmu New York Rangers dostal dva góly, než byl vystřídán. Postupně si zvykal na odlišnosti zámořského hokeje na farmě v Hartfordu, kde dělal dvojku. „Milan chytal dobře a pořád se zlepšoval,“ dosvědčil kouč John Paddock. Hnilička si vyšperkoval procento úspěšnosti AHL na 92,8, nejlepší číslo v lize. Za odměnu konečně odchytal v NHL celé střetnutí. Proti Philadelphii se tužil, ale s mužstvem bez motivace přece inkasoval třikrát. Rangers zase nepostoupili do play off a s Flyers prohráli 4:1.

 

Turek má Jennings Trophy v kapse

Roman Turek ze Saint Louis obhájil Jennings Trophy pro gólmana týmu s nejmenším počtem inkasovaných branek v základní části. Loni ji sdílel s Eddiem Belfourem v Dallasu. Turek patří mezi vážné kandidáty Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře roku. Vedl ligu v počtu čistých kont (7), na druhém místě se umístil v průměru obdržených gólů (1,95) i v množství vychytaných vítězství (42). „Sám na Vezinu radši nemyslím,“ řekl. „Spíš ji dají Brodeurovi nebo Josephovi, ti si dlouho udržují výkonnost a na mě je ještě moc brzo.“ Teď záleží už jenom na  názorech generálních manažerů všech klubů NHL.

 

Rozverný Hejduk slavil gól kraulem

Střetnutí s velkým rivalem z Dallasu vrcholilo. Milan Hejduk z Coloreda má takovéhle chvíle rád. Za stavu 1:1 v prodloužení rozhodl o vítěztví hostů. Vrhl se radostí na led a předstíral, že plave kraul. „Ve všech dramatických situacích má rád puk, jako by mu nerváky vyhovovaly,“ tvrdí spoluhráč Joe Sakic. Čtyřiadvacetileté křídlo se však svou odvahou nechlubí: „Všichni jsou na téhle úrovni sebevědomí, já jen nemám strach a občas mi pomůže štěstí.“ Mezi všemi českými hokejisty skončil v bodování po základní části druhý za Jágrem s dvaasedmdesáti body za 36 gólů a 36 asistencí.

 

Chlapec, který si prožil veliké peklo – Petr Buzek

 

Hvězda která se zrodila na Manhattanu Jan Hlaváč