Podle pověsti objevil termální prameny v dnešních Janských Lázních v r. 1006 Jan z Chockova. Pravděpodobněji je však objevili později hledači zlata a stříbra. Počátkem 16. století se sláva minerálních pramenů pod Černou horou rozšířila daleko do Čech a Slezka. Přicházela sem veliká procesí a byla zde postavena krčma „MAGMA“. Na vzniku skutečných lázní má zásluhu Jan Adolf Schwanzenberk, který po získání vlčického panství postavil u pramenů v r. 1675 první lázeňskou budovu a pověřil G.H. Hettmayera vypracováním učeného pojednání o zřídle. Již o 10 později měly lázně kromě lázeňské budovy, krčmy a mlýna i 22 domů. Po staletí se zde léčila nejrůznější onemocnění. Zvrat nastal v r. 1935, kdy byla v Janských Lázních otevřena první evropská léčebna dětské obrny po vzoru a převzetím zkušeností lázní Warm Springs v USA, které se specializovaly na léčení následků po obrnách, především dětské obrny. Podnětem k tomu bylo objevení faktu, že složení terminální vody v obou lázních je velmi podobné. Když se pak nové případy této obávané nemoci po rozsáhlých očkovacích akcích přestaly vyskytovat, změnilo se složení chorob zde léčených.

 

Moderní atmosféru velkých a známých lázní zde budete hledat marně. Ale jako host Janských Lázní oceníte klidné prostředí, které Vám ve spojení s přírodními krásami nejvyšších českých hor Krkonoš a čistým ovzduším přinese zotavení po stresech a problémech, které přináší současný styl života. Účinná léčba nemocí nervosvalových a některých ortopedických je založena na využívání přírodních zdrojů a bohatých zkušenostech pracovníků jedněch z nejstarších lázní v Čechách s dlouholetou tradicí.

 

Co může být krásnějšího, než příroda – mnohostranná, krásná, nefalšovaná. Krátké procházky a náročnější túry po udržovaných a dobře značených cestách po Krkonoších Vás odmění stále se měnícím panoramatem, ať už jste přijeli na léčení nebo na dovolenou. Hlavní krkonošská střediska (Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, Harrachov) jsou s horskými hřebeny spojena lanovkami a umožní Vám obdivovat přírodu v méně přístupných oblastech. K nim patří i Janské Lázně. Lanovkou se můžete dopravit na vrchol Černé hory (1 300 m), která je výchozím bodem pro letní i zimní turistiku v oblasti chráněné přírodní rezervace Krkonošského národního parku. A chcete-li si zpestřit pobyt autovýletem do okolí, doporučujeme Vám návštěvu ZOO – Safari ve Dvoře Králové nad Labem, jedné z nejmodernějších a nejnavštěvovanějších zoo v České republice, barokní zámek Kuks se vzácnými barokními sochami Matyáše Brauna nebo muzeum antického umění v Hostinném. K případným nákupům můžete využít města Trutnov, Vrchlabí nebo Hradec Králové.

 

Do budoucna i o Janskolázeňských zařízeních. Například: Magma, Siréna, šutry a kameny Vorel atd.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                               

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *