Sobota 18. 7.

Ráno je trochu zamračené, po horách se válí mlhy. Po snídani se chystáme na SOUTĚŽENÍ. Soutěže se účastní 250 družstev mladých hasičů ze Štýrska a mimo nás jako hosté mladí hasiči ze Slovinska. Na stadionu vládne živý ruch a soutěže probíhají na třech drahách v požárním útoku s překážkami již od šesti hodin ráno. K soutěži nastupujeme před jedenáctou hodinou. Hodinu předem musíme být již nastoupeni ke kontrole průkazů a výstroje. Obdiv všude vzbuzují obě naše děvčata zařazená v družstvu, neboť dívky a ženy v Rakousku s hasiči necvičí. Nastupujeme na start, balíme si hadice a doléváme vodu do džberovek. Běžíme na střední dráze. Požární útok se nám celkem vydařil a dosáhli jsme podle odhadu šestý až sedmý nejlepší čas. Na stadionu nás doprovázeli zástupci Českého ústředního výboru Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, jeho místopředseda p.  Montelík a pracovník sekretariátu pro mládež p. Pokorný, který vše natáčel na video. Za hodinu nás čekala další soutěž, štafeta 400 m s překážkami, která se běhala na silnici vedle nádraží ve dvou drahách měřených el.  časomírou. Ve štafetě dosahujeme nejlepší zaběhnutý čas v soutěži, ale smůla nám připisuje 10 trestných bodů za špatné spojení hadice na rozdělovač. Celkový náš výsledek je po přepočtu kategorií na 13. - 14. místě, ale mohlo to být ještě lepší. Podařilo se nám však získat bronzové medaile CTIF - výkonnostní třídy pro družstvo i jednotlivce. Navečer probíhá vyhlášení vítězů na náměstí města. Průvod všech účastníků přichází na náměstí, kde ho očekává mnoho hasičských činovníků i představitelů města. Poháry jsou odměňováni nejlepší družstva a jeden si odnášíme i my. Dva skleněné poháry, věnované naší výpravou do soutěže jsou vylosovány mezi soutěžní družstva. Soutěžní den končí, navečer nás navštěvuje starosta města Liezenu a hasiči, kteří se o nás starali. Spokojeni se ukládáme ke spánku.

Neděle 19. 7.

Opět krásné slunečné ráno. Balíme stany a loučíme se s přáteli z Liezenu. Byli k nám velmi hodní a přátelští. Naše cesta směřuje do Grazu, druhého největšího města Rakouska. Cestou několikrát zastavujeme a prohlížíme si krajinu. Do Grazu přijíždíme odpoledne. Vydáváme se na procházku městem směrem k městskému hradu. Je horké, slunečné odpoledne, ale po výstupu na hrad se nám otevírá nádherná vyhlídka na město. Po sestupu odjíždíme asi 14 kilometrů do města Voitsberg, ve kterém bydlí dcera p. Peka, Klára. Nacházíme ji doma a ona nás doprovází až na okraj města, k malebnému domku pana „ Williho ". Na zahrádce u domku stavíme stany, vaříme večeři a prožíváme večerní posezení s rodinou a příbuznými Kláry. Klára zde ošetřuje kotník Leoši Ježkovi, který si ho poranil při doběhu štafety. Všichni jsou moc ochotní a „ Willi " by se pro nás snad rozdal. Ukládáme se ke spánku až pozdě večer.


Pondělí 20. 7.


Budí nás zase sluníčko. Po snídani balíme, loučíme se s „ Willim " a přáteli a odjíždíme do nedalekého městečka, k prohlídce kostela nezvykle vystavěného. Dále navštěvujeme farmu chovu koní - lipicánů. Po rozloučení s Klárou míří naše auta do Vídně.
Po dojezdu do Vídně volíme procházku ulicemi města a rozhlížíme se po obchodech. Navečer opouštíme město a míříme domů, do republiky. Přejezd na hranicích je bez problémů a dojíždíme k Pálavským jezerům, kde chceme přenocovat. Kemp je však naplněn, zkoušíme postavit stany na posečeném poli, odkud nás však policisté posílají zpět k jezeru, kam se dostáváme až za tmy. Stavíme znovu safari a brzo se ukládáme ke spánku.

Úterý 21. 7.

Ranní budíček. Nechce se nám vstávat, ale čeká nás již cesta domů. Balíme, cestou zastavujeme a vaříme snídani a ve tři hodiny odpoledne přijíždíme zpět do Bystrého.
Byl to hezký zájezd, viděli jsme krásnou přírodu a zajímavosti,seznámili jsme se s přáteli hasiči - lidmi, kteří k nám byli velmi hodní.
Tímto končí jedna velmi úspěšná etapa činnosti mladých požárníků v Bystrém.


* Kurzy * Last minute * Letenky * Kurzy akcie a burza * Reality a bydlení * Akcie * Rejstřík * Hotel Prague *