Chinin a jeho zdroje využití

 

Zdroje:

Chininovník, druh tropického stále zeleného stromu a keřů, poskytující léčivou kůru, ze které se získává chinin a příbuzné sloučeniny. Členové tohoto druhu mají celistvé, protilehlé listy podobající se vavřínu, které brzy opadávají a latovité květy podobající se šeříku. Květy jsou bílé, růžové, nebo nafialovělé. Nejdříve objevená látka, Cinchona officinalis, byla nalezena v Andských vysočinách Ekvadoru a Peru. Proces ničící tyto stromy, učinil tento druh vzácným v jeho přirozených lokalitách (Podle Maureen Roughi, C&EN Washington).

Využití:

Chinin - po staletí jediný lék na malárii. Během druhé světové války byly dostatečné dodávky chininu kritické pro válečný program USA. Hlavním zdrojem kůry byly tenkrát plantáže založené Dutschem na ostrově Jáva.  Japonská vojenská akce během války náhle odřízla přístup k tomuto zdroji, což způsobilo poplach mezi spojenci a podnítila snahu o nalezení nových antimalarik (Podle Maureen Roughi, C&EN Washington).

Dnes se chininu využívá i v potravinářství, např. k přípravě chininových nápojů tzv. TONIC WATER, jako látky chuťové a povzbuzující. Díky tomu, že jde o protoplazmatický enzym, inhibující činnost jiných enzymů, není vhodný pro děti do 3 let a gravidní ženy.  Maximální přípustné množství chininu v tonicích je dáno normou. Pro Českou republiku je norma 75 mg/100 ml. 

 
* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *