Algebra fx 2.0
je grafická vědecká programovatelná kalkulačka od firmy Casio (Japonsko). Před několika lety byla spolu s kalkulačkou Algebra fx 2.0 plus nejvybavenější kalkulačkou této firmy (dnes je to Classpad). Algebra fx 2.0 plus je vlastně Algebra fx 2.0, má pouze navíc dva vestavěné programy: pokročilejší diferenciální rovnice a finanční funkce - tyto programy se dají stáhnout i na Algebru fx 2.0. Ještě umožňuje smazání všech programů najednou umístěných ve flash paměti, přímo z kalkulačky ( u Algebry fx 2.0 to jde jen za pomocí PC s programem Casio Add-in instaler, který se dá zdarma stáhnout na internetu).
Vlastnosti Algebry fx 2.0 (podle letáku firmy B2Comp):Dnes (2004) se dá tato kalkulačka koupit i za cenu pohybující se okolo 4000 kč, o něco dražší je verze PLUS. Existuje široká škála kalkulaček, které jsou "lepší", či "horší" než tato, tu záleží hlavně na tom, co kdo preferuje. Grafické kalkulačky vyrábí (distribuují v ČR) dnes firmy Sharp, Casio, Texas Instruments (Ti), Hewlett Packard (HP).
Několik čísel:![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Kalkulačka má tvar normální kalkulačky, jen má větší displej, je tlustší a větší, i těžší. Je možné ji dostat i do některé větší kapsy. Je z umělé hmoty, má výsuvný kryt, 6 funkčních tlačítek u displeje (F1 až F6), které často slouží k navigaci v různých nabídkách, jsou z kovu. Malý špuntík, který chrání otvor pro připojení kalkulačky k PC, který se nachází na její zadní straně, je z gumy, musí se dát pozor, aby se nestratil. Kalkulačka je provedena trvanlivě, poskytuje se na ni záruka 2 roky. Hlavní rozcestník je hlavní přehledné ikonkové menu, kterým se dá dostat do různých módů. Různé módy mají různé funkce, které se spouštějí funkčními tlačítky pod displejem. Dále tu existují nabídky, které se dají spustit ve většině módů a to stisknutím určitých tlačítek, či jejich kombinací - takto se získají i základní matematické funkce kalkulačky. O menu se zmíním v následujícím textu, teď uvedu něco o tlačítkách. Na Algebře je 50 tlačítek, z toho 4 jsou jakoby jeden - směrový button, dále 6 funkčních kovových čudlíků pro pohyb v různých nabídkách, které se u nich zobrazují v dolní části displeje, několik nabídkových čudlíků, přes 20 tlačítek pokročilých matematických funkcí jako sin, log,.., 20 tlačítek základních funkcí. Existují tu i kombinace kláves - provádějí se s tlačítkem + tlačítko shift, ctrl, či alpha.
![]() | ![]() |
Funkcí má Algebra fx 2.0 spoustu, běžný uživatel jich využije tak polovinu. Umí skoro všechno, neumí pouze výpočty s maticemi, které obsahují symboly, nemá vestavěné 3D grafy, čas, zvukový alarm, možná ještě něco - nemá barevný displej,...
K lepšímu pochopení, co tato kalkulačka umí, může sloužit následující text, v němž popíši rozcestníky hlavního menu této kalkulačky:
Po zapnutí kalkulačky se na displeji objeví jeden z více módů této kalkulačky. K přístupu do všech módů slouží přehledné grafické ikonové menu, které se zobrazí na displeji kalkulačky po zmáčknutí tlačítka MENU. U Algebry fx 2.0 plus se tu navíc nachází pouze položka finančních funkcí a položka diferenciálních rovnic. Menu může obsahovat i víc položek - položky, které směrují na aplikace stáhnuté z počítače (na PC mají příponu .cfx), či vlastní položky (směřující na vlastní, či stáhnuté programy - na PC mají příponu .cas) s vlastními ikonkami, které se dají vytvořit pomocí aplikace Iprog, která se musí stáhnout z PC (max. však ikonky A až Z).
![]() | ![]() | ![]() |
RUN.MAT - mód jako u normálních kalkulaček, tj. slouží k počítání +, -, x, /, další funkce jako sin, cos, tan, ln, 1/x, zlomky,... Kalkulačka si pamatuje poslední výsledek (Ans) a asi až 100 posledních výpočtů (operací). Dají se odtud i spouštět programy, pracovat s listy, prohlížet obrázky,... Pod klávesou F1 se skrývá přístup k maticím, kterých může být od A až do Z o maximální velikosti 85 na 85 prvků. Dají se tu s nimi provádět různé operace - násobení, sčítání, inverze, determinanty,...
![]() | ![]() |
STAT - mód sloužící převážně pro statistické výpočty. Po vstupu do tohoto módu se zobrazí tabulka = seznam, kterých má Algebra fx2.0 až 6. Do těchto seznamů se do buńek zapisují čísla, s kterými se potom dají provádět hromadné operace. Tabulka se skládá ze 20 sloupců a 255 řádek, tj. vejde se do ní až 5100 čísel. Je možné i čísla ve sloupcích seřazovat, dále provádět širokou škálu statistických funkcí a grafů.
![]() |
GRPH.TBL - mód sloužící k zobrazování grafů. Je možné zobrazit až 20 grafů různých funkcí najednou. Funkce můžou být zadány parametricky i polárními souřadnicemi, dají se zobrazovat i nerovnice, vyplňováním ploch. Rovněž je možné funkce ukládat do paměti. Zobrazený graf funkce se dá tracovat (tj. graficky zkoumat průběh funkce), zoomovat (zmenšovat, zvětšovat, nastavit faktor zvětšení, oblast, která se má zvětšit), do grafu je možné zakreslovat horizontály, vertikály, kružnice, normály, tangenty k dané funkci, psát text, vytvářet vlastní body, či úsečky, mazat. Dále je možné zde geometricky provádět různé matematické operace s funkcemi, tj. počítat integrály, dopočítávat souřadnice bodů, zjišťovat průsečíky, minima, maxima. Ke každému grafu se dá zobrazit i tabulka v níž jsou v určitém rozestupu uvedeny souřadnice bodů, které tvoří graf dané funkce, tuto tabulku lze lehce uživatelsky přizpůsobovat. Ke grafu je možné zobrazit i pomocnou síť, na pozadí grafu lze umístit libovolný obrázek. Dají se zobrazovat i komplexní grafy. Na jednom displeji je možné zobrazit i dva grafy najednou, či graf spolu s tabulkou.
![]() | ![]() | ![]() |
DYNA - mód dynamických grafů. Dá se tu najednou zobrazit rovněž až 20 grafů, funkce těchto grafů však musí obsahovat parametr (nějaké písmeno), jehož výchozí hodnota se nastaví po zmáčknutí funkční klávesy F4 (VAR), dále se zde nastaví výchozí a koncová hodnota parametru a krok, po kterém se má měnit. Nastaví se i rychlost měnění grafů. Výsledkem je dynamický graf, tj. graf funkce, jejíž parametr se mění - tím se mění i graf funkce - a plynule je toto možné vidět v tomto módu. Před samotným zobrazením pohyblivých grafů se kalkulačka připravuje, což jí často může trvat delší dobu.
![]() | ![]() |
RECUR - mód pro provádění rekurzí. Dá se vybrat typ rekurze, její nastavení, zobrazení tabulky.
![]() |
CONICS - mód sloužící pro grafické zobrazování kuželoseček.
![]() | ![]() |
EQUA - mód řešení rovnic. Kalkulačka dokáže vyřešit soustavu lineárních rovnic čítající až 30 rovnic, zjistit kořeny polynomu (mnohočlenu) až 30. stupně, dále se zde nachází řešitel, tj. kalkulačka umí vyřešit jakoukoli zadanou rovnici o jedné neznámé, kterou zjistí.
![]() | ![]() | ![]() |
PRGM - mód uživatelského programování na kalkulačce. Programuje se zde programovacím jazykem podobnému BASICu, jedná se o jednoduché programování. Po vstupu do tohoto módu se zobrazí abecedně seřazený seznam vlastních, či odjinud získaných programů - po převedení do PC mají příponu .cas. V tomto módu je možné programy spouštět, editovat (opravovat), vytvářet nové (jméno programu může mít maximálně 8 znaků, dají se vytvářet i programy užívající jiné číselné soustavy než desítková, program je možné i zaheslovat (jeho editace je možná, jen pokud uživatel zná určité heslo)), mazat, přejmenovávat, vyhledávat. Po editaci programu se zobrazí jeho zápis. Kalkulačka umí v daném programu vyhledávat určité znaky, v programech je možné užít snad všechny možné funkce, tj. programovat i grafiku, práce s maticemi, listy - statistika,... Po zmáčknutí kláves SHIFT + VAR (PRGM) se na displeji u funkčních kláves zobrazí nabídka hlavních programovacích příkazů, která obsahuje příkazy DSZ, ISZ, GOTO, LBL (label), RECEIVE, SEND, GETKEY, LOCATE, IF, IFEND, THEN, IF, NEXT, STEP, TO, FOR, LPWHILE, DO, WHILEEND, WHILE, STOP, BREAK, RETURN, PROG, NOT, OR, AND, některé mazací a zobrazovací příkazy, speciální symboly pro vstup proměnné a její výstup, relační operátory.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
CAS - výpočetní mód pokročilých matematických operací. Na displeji se zobrazí horní řádek, do kterého se píší vstupní data, v dolní části se nachází větší prostor, kde se zobrazuje výstup - tak jako na papíře (tj. zlomky: čitatel, pod ním čára a pod ní jmenovatel,...). Je zde možné bez použití papíru a tužky, tj. jen s použitím kalkulátoru postupným způsobem (např. řešení rovnic - pravá i levá strana se vydělí určitým číslem, umocní se,...) řešit matematické operace, zjednodušovat, či jinak upravovat matematické výrazy, řešit rovnice, ze zvolených funkcí zjišťovat jejich Taylorovy polynomy, užívat sumy, počítat limity, integrály, derivace a to i u výrazů, které se skládají pouze ze symbolů. Dají se tu řešit i nerovnice. Kalkulačka si pamatuje až 100 posledních operací, výsledky se dají i zobrazit ve formě grafu.
![]() | ![]() |
ALGEBRA - jedná se o podobný mód jako CAS. Lze tu rovněž postupným řešením řešit rovnice, či výrazy, nerovnice, ale nejsou tu takové matematické operace jako v předchozím módu.
TUTOR - výukový mód. Kalkulačka umí sama vyřešit lineární rovnice, nerovnice, kvadratické rovnice i soustavy lineárních rovnic a to dokonce postupným způsobem, což je dobré k výuce. Jsou tu uvedeny určité modely rovnic, či nerovnic, do kterých se mohou za koeficienty dosadit i vlastní čísla. Je zde možné i manuálně řešit dané rovnice a poté provést kontrolu od kalkulačky, vyskytuje se zde proto široká škála upravovacích operací.
![]() |
LINK - mód sloužící ke komunikaci kalkulačky s jinou kalkulačkou CASIO, či počítačem, nebo i macintoshem. Vyskytují se tu dvě základní volby: vysílání a příjem. Při vysílání je možné určit, z jaké paměti se má vysílat (může se vysílat i snímek H-COPY, což je předem uložená obrazovka kalkulačky). Je možné vysílat všechno, či přímo specifikovat určité položky.
![]() |
MEMORY - správce paměti kalkulačky. Je zde správa programů uložených jak v pracovní (145KB), či v úložné paměti (796KB). Programy se tu dají mazat (kromě programů - aplikací uložených v úložné paměti, které mají na PC příponu .cfx), hledat, je zde možné i určené programy v pracovní paměti uložit do úložné paměti (úložná paměť je větší než pracovní, ale nejde přímo z ní spouštět takto uložený program (to neplatí pro aplikace), ten se proto musí převést zpět do operační paměti - tohoto se využívá v případě, kdy se nachází v pracovní paměti veliký počet programů, kvůli nimž by nebylo možné je ani spouštět) a popřípadě i opáčně.
![]() |
SYSTEM - mód různých nastavení kalkulačky, je zde možné zjistit využití různých typů pamětí a popřípadě je mazat, nastavuje se zde kontrast displeje, řízení napájení (či se má kalkulačka automaticky vypnout po 6, či 60 minutách, nastavení jazyku (český jazyk zde není a musí se proto nastavit za použití souboru, který se nachází na internetu), reset kalkulačky - je možné nastavit původní (výrobní) nastavení kalkulačky, zresetovat hlavní, či úložnou paměť, či obě (poté se všechny data vymažou), dále je možné v tomto módu uzamknout mód Tutor - uzamkne se na 3 hodiny (uplatnění to může mít při výuce lineárních rovnic a nerovnic a jejich soustav).
![]() |
Zde záleží hlavně na tom jak se kalkulačka používá. Kdo používá kalkulačku málo (pár krát za rok), tak vyměňuje baterie např. jednou za rok, někdo může vyměňovat baterie i jednou za tři měsíce. Kalkulačka je trvanlivá, pouze v některých případech u ní dochází k softwarovým chybám (při spouštění některých neznámých programů, či nekonečných cyklů, nebo při dlouho trvající operaci), proto je dobré si čas od času programy a věci uložené v paměti zálohovat do záložné paměti nebo do PC, protože jinak je možnost, že o své informace někdy přijdete. Když se toto stane je asi jedna z nejlepších věcí zmáčknout malé tlačítko "Reset" na zadní straně. Jinak běžným uživatelům stačí kalkulačka sama a nemusí si k ní doplňovat přídavná zařízení, ani kabel k PC. Ti kteří mají víc peněz,... si ho můžou koupit a pak tím získávat další programy i hry pro kalkulačku, které se dají získat na Internetu, zálohovat, atd. Celkem jsou zkušenosti pozitivní, využití kalkulačky Algebra fx2.0 je totiž na vysokých technických školách obrovské!
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Jak jsem již říkal, jedná se nejčastěji o kabel k PC, dále to může být měřič fyzikálních veličin (teploty, pohybu,..), projektor, pouzdro,...
Článek byl napsán pouze k informativnímu účelu, ale určitě Ti, kteří z něj zjistili, že si chtějí tuto kalkulačku pořídit chtějí vědět kde ji získat. Prodává se v každém větším obchodním domě, nebo obchodu s elektronikou, ale zatím nejlevnější obchod, kde ji můžete koupit je podle mě B2Comp (viz odkaz na hlavní www stránce). Při koupi je nutno dávat pozor, či je i návod v češtině součástí balení a rovněž délka záruky má být 2 roky. Součástí balení je i kabel na přenos informací mezi dvěma kalkulačkami, ale ne mezi kalkulačkou a PC.
Pro další informace neváhejte a napište mi na m.jiras@email.cz!