Vyprávění kmotry Tobišky (táborový speciál)

Kruhy po našich tee-pee už pomalu zarůstají travou, na naší louku se začíná vracet původní život, který narušují pouze lesní pracovníci, vzduch v okolí latriny se postupně pročišťuje letním vánkem, kouř ze slibového ohně už je dávno rozptýlený ve vzduchu a voda ze studánky už opět proudí svým původním korytem. Nastává tedy ta pravá chvíle na krátké zhodnocení a letmou vzpomínku na první červencové týdny.

Letošní tábor se konal v nepříliš příznivé době léta roku 1938, kdy se naše republika nacházela v období očekávání mnoha nepříjemných zpráv, v době kdy se národ připravoval na případné válečné konflikty. Základna 21.hraničářského pluku se nacházela nedaleko od hranic pod vrchem Ortel 3km jižně od Cvikova(Zwickau).

Okamžitě po příjezdu dobrovolníků na tábořiště se konala zdravotní prohlídka, po které bylo mužstvo rozděleno do čtyř čet. Vojíni nafasovali slušivé košile a odznak svého pluku. Jelikož celá plocha tábořiště byla pokryta bahnem a kalužemi, zareagovalo velitelství pluku nákupem slušivých lodiček. Vojíni dostávali pravidelnou mzdu a mimo to i odměny za splněné úkoly.V první fázi tábora jsme v táboře dokončili táborové stavby a opevnění okolo tábora. Po tomto nutném opatření začal výcvik, jehož cílem bylo zdokonalení dovedností, které by mohly být uplatněny v případě potřeby. Výcvik se skládal ze dvou částí. Teoretická zahrnovala především přednášky( druhy opevnění, nonverbální komunikace-signalizace aj.). Praktická část se zaměřila na fyzickou stránku osobnosti, ale protože jak praví klasik Pino: “Fyzická síla není rozhodující” , nechyběly ani výcvikové hry zdokonalující osobnost po stránce duševní. Součástí výcviku byly každodenní rozcvičky do půl těla, kterých se samozřejmě účastnili i důstojníci, nebo třeba tak oblíbené shyby před obědem-Jako nejlepší se zde ukázali Košík, Prcek a KubaŠ. Nejlepší z celé základny byl však mjr.Milouš-dvojnásobný držitel titulu “Hrdina Dne” uděleného redaktory deníku Republika, který získal za to, že nasadil vlastní život při vyprošťování vlajky ze spárů lanka na samotné špičce stožáru. Postavili jsme si samozřejmě i sportoviště pro naše vyžití. Největším lákadlem byla hrazda, dále pak volejbalový kurt, který během několika málo dní postavila firma Bodlina, jejíž zaměstnanec mjr.Ježek použil na vytyčení hřiště napnutý provázek, který mnohdy činil hru velmi zábavnou. Sám jsem se nesčetněkrát nechal nalákat do pasti a brázdil pak okolní trávou přímo po hubě. Úmorná vedra z počátku tábora jsme řešily častými návštěvami Radvaneckého rybníka, kde jsme sehráli mnoho bojovek ve vodě.

Poklidný začátek narušilo až objevení dvou henleinovských špehů, které se nám nakonec s vypětím všech sil podařilo zajmout a převést je do věznice v Brništi. Našli jsme u nich šifru, v které stálo: 3.července PUSTÝ KOSTEL 22 hod. V danou dobu jsme obsadili všechny vchody do jeskyně daného jména a zajistili zde tři Němce, kteří měli u sebe pouzdro se součástkami na výrobu bomb. Dalšími podezřelými osobami v okolí tábora, které jsme zajali byli 2 geodeti, kteří ovšem nepatřili mezi naše nepřátele a tak jsme je propustili. Další narušitelé se v táboře objevili uprostřed noci. Rozvěsili po táboře štvavé plakáty a zmizeli za rachotu vojenské pyrotechniky, kterou probudili nejen náš tábor, ale i vedle nás tábořící děvčata. Dalšími záslužnými činy naší jednotky bylo např. získání šifrovacího klíče a následné rozluštění tajné zprávy, kterou se nám podařilo naladit na naši vysílačku, nebo strhání letáků, zvoucích na sjezd henleinovců. Díky našim úspěchům se nám dostalo takové pocty, že k nám zavítal i gen.Hnilička a zpestřil nám jedno dopoledne svým zajímavým vyprávěním.

Třetí týden tábora už náš výcvik pokročil tak daleko, že jsme se zúčastnili vícedenního cvičení na linii opevnění. Naším úkolem bylo prozkoumat linii zhruba v délce 12 km. V úterý navečečr všechny tři čety dorazili na linii, kde odděleně přečkali noc u bunkru( případně i uvnitř) při které měli držet hlídky. Ve středu ráno se vydali po jim přidělených sledech zmapovat polohu a zjistit stav jednotlivých bunkrů.

Na této cestě dále pokračoval výcvik, při kterém čety skládali ódy na bunkr, sestrojili nosítka a přenášeli zraněné mezi bunkry, zkoumali vnitřek bunkru bez světla aj. Po poledni se strhla neuvěřitelná (zřejmě nepřátelská) průtrž mračen, jejímž cílem bylo narušit naše cvičení. To se samozřejmě nepodařilo a naopak morálka mužstva se zlepšila a většina z hraničářů ze sebe vydala vše. K večeru dorazila i záložní četa Hadů, která byla kvůli nepřízni počasí dopravena bojovým vozidlem. Během dvou hodin jsme u tří ohňů vysušili své svršky a byli připraveni v hraničním úseku, kudy měl procházet henleinovec Hans Krebs. Celému pluku hraničářů se ho s vypětím všech sil podařilo zajmout a zabavit mu tajné dokumenty a kufr plný praktického materiálu. Třetí den jsme se vrátili na základnu a věci zabavené v Krebsově kufru si hraničáři formou aukce vykoupili za peníze, které si našetřili v průběhu tábora. Tato dražba ovšem nebyla jedinou příležitostí, jak využít finance. Dvakrát tábor navštívil MAO (mobilní armádní obchod). V něm si hraničáři mohli za drobný peníz nakoupit např. pišingry, Bom-Bom-Bóny, čekuládu nebo bramboráčky( nezaměňovat s bramboračkou, kterou si nemuseli koupit, protože nám ji uvařila Hanka a i Miloš vo ní říkal, že je dobrá-a to už je co říct!).

Jako už tradičně se celým táborem prolínala tzv. “elitní soutěž”. Letos se bojovalo o titul 100% HRANIČÁŘ. V celkem deseti zkouškách získávali hraničáři po deseti procentech do tabulky. Vítězem se stal suverénně Prcek-90% hraničář. Stoprocentní ani čtyřprocentní hraničář se v táboře neobjevil( i když jsme se spolu s Lukášem o ten druhý vehementně usilovali). V průběhu výcviku došlo i na největší lákadlo zdejšího tábořiště. Provedli jsme výstup na Ortel, kde se nám naskytl nádherný pohled na okolní stromy a křoví a taky na jednoho černýho slimáka.

Na nedostatek kulturního vyžití si nigdo nemohl stěžovat Jednotlivé čety si na jeden večer připravili krátké a úderné scénky. Perfektní vystoupení si připravili zejména Hadi, kteří rozesmáli i ty největší suchary. Pravidelně, zhruba každý třetí den se pořádaly populární zpívačky, jejichž oblibu způsobila zejména přítomnost sester( Ne Tří sester, ale sester skautek). Většina táborníků se při nich nevěnovala zpěvu, jak by se dalo předpokládat, ale snažili se především zaujmout účastnice něžného pohlaví. Jediná píseň, která dokázala všechny přinutit ke zpěvu byla Balada o jakési Mamajce(nebo Mamajtě?) Mamajk(t)ové. Druhým nejoblíbenějším hitem se stala “My sme žáci třetí bé” Své literární nadání někteří uplatnili na stránkách deníku Republika a několik podařených výtvorů se zrodilo i v koutku poezie:

Ještěd nebo Sněžka, všude potkáš Ježka!

Nežli míti doma ženu, hodit Ježka do bazénu!

Kolo nebo koloběžka se vším můžeš přejet Ježka!

Sportu bylo letos také dostatek. Turnaj čet v kopané vyhráli Medvědi-nejlepším střelcem se stal miláček ochozů Šmudla II. Výběr tábora pak vyhrál turnaj v Lindavě a o týden později i odvetu s místními žabaři. Volejbal se stal především zábavou starších rádců(a rádkyň) a mladších vůdců. Utkávaly se mezi sebou týmy Pavlovice+Ruprechtice proti kterým nastupoval tým maloměšťáků a buržoustů ze St.Města. Většinou pochopitelně odcházeli poraženi buržousti.

 

 

Poznámka: Tento článek vznikl bez sebemenší podpory( ať už finanční, materiální, psychické, či jiné) ostatních důstojníků. I přes nesčetné žádosti o jakoukoli pomoc vytrvale odmítali.Nechci Vás tímto nabádat, abyste si vo nich mysleli něco špatnýho, ale když tak učiníte, nebudou se mít čemu divit.

 

zpátky na úvodní stranu

 

 

 

 

 

 

 

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *