Archiv
novinek
za minulé
měsíce

Seznam DVD
k půjčení

Šmoulové

Otevírací
doba

 
Napište nám
 
Make cash on the net = Vydělejte peníze surfováním

 

Datum poslední aktualizace 15.10.1999

  1. Jak to začalo
  2. Jak to funguje
  3. Je to konec VHS ?
  4. Dolby Digital Surround Sound
  5. Ochranné kódy
  6. Uživatelské rozhraní
  7. Kde si to půjčíte

1. Jak to začalo:

První "klasický" kompaktní disk se objevil na trhu v roce 1982. Po počátečním váhání zaznamenal obrovský úspěch na trhu a dnes prakticky úplně vytlačil díky svým nesporně vyšším kvalitám tradiční "vinyly". Před několika lety počítačové firmy zjistily, že jejich software je natolik rozsáhlý, že na jeho distribuci potřebuji třeba i 30 disket, a tak vznikla na CD-ROM. Zpočátku se kapacita, kterou disponuje CR-ROM tj. 650MB, zdála dostačující, později ale tvůrci her (Phantasmagoria) a různých encyklopedií s videosekvencemi (Grolier, Encarta) zjistili, že stále ještě potřebují 5 až 9 CD, aby na ně umístili všechny informace. Na základě požadavků zejména počítačových firem se několik firem začalo zaobírat vývojem nového nosiče. Stejně jako v začátcích videa, kdy vznikly dva formáty prakticky současně (tehdy Betamax a VHS), i při vývoji DVD byly zpočátku dvě skupiny - v lednu 1995 první, sdružená kolem hollywoodského studia Time Warner a japonské společnosti Toshiba, přišla na trh s SDDVD (Super Density Digital Video Disc), na druhé straně Sony a Philips přicházejí s MMCD (Multimedia Compact Disc). V září 1995 se tyto dvě skupiny sjednotily do skupiny DVD konsorcium, jehož členy je 10 společností z obou soupeřících stran - Hitachi, JVC, Matsushita (Panasonic), Mitsubishi, Philips, Pioneer, Sony, Thomson, Time Warner a Toshiba, které se dohodly na specifikaci nového modelu nosiče DVD.
Zpět nahoru

2. Jak to funguje:

DVD je vlastně optické médium, které využívá laser na čtení digitálního záznamu. Vlnová délka laseru je však oproti klasickému CD kratší. Tato vlastnost umožňuje užší zaostření laserového paprsku, použití o polovinu kratších prohlubinek v záznamové stopě a poloviční rozestupy mezi stopami. Aby se paprsek lépe dostal k záznamu, zmenšila se tloušťka ochranné vrstvy z 1.2mm na 0.6mm. Protože celková tloušťka nosiče musí být stejná , použila se ještě zpevňovací vrstva, silná 0.6mm. Brzy se objevila myšlenka využít i druhou vrstvu k záznamu, čímž vznikl jednostranný dvouvrstvý disk s kapacitou 8.5GB, resp. 4 hodinami filmu. Laserový paprsek se může zaostřit na obě vrstvy, mezi kterými je speciální, z poloviny propustný nátěr. Přechod, díky vyrovnávací paměti, divák nepostřehne. Dnes již existují oboustranné dvouvrstvé disky přibližně s čtyřnásobnou kapacitou proti původnímu jednostrannému jednovrstvému disku, tzn. až 8 hodin videozáznamu.
DVD je technologie, která zcela revolučně naplňuje pojem
home cinema - domácí kino. Především DVD video nabízí neopakovatelný zážitek ze sledování plně digitálního záznamu. To znamená obraz studiové kvality v širokoúhlém formátu (lze formát měnit), v jakém ho původně filmoval režisér. Kvalita obrazu je křišťálově jasná dokonce i na největších obrazovkách. Rozlišení je v porovnání s klasickými VHS páskami dvojnásobné: 500 řádků po 720 bodech, to znamená, že obraz je ještě o 50 % kvalitnější než nejdokonalejší VHS. Tento parametr je srovnatelný s parametry tzv. D-1 normy pro studiové digitální master pásky. Některé DVD přehrávače poskytují také funkci tzv. přizpůsobení obrazu (Picture Mode Selector) se třemi polohami: NORMAL; FINE - umožňuje zaostřit detaily a kontury předmětů v obraze a SOFT - potlačuje obrazový šum a tzv. komáří hluk (typický pro některé video CD).
Aplikace DVD se v současné době, tak jako CD dělí na DVD video a DVD-ROM.
Jednoduchý DVD video disk pojme více než 2 hodiny digitálního obrazu vysoké kvality, oboustranný dvouvrstvý disk více než 8 hodin. Kapacita a interaktivní charakter DVD videa umožňují uložit na jednom disku vícenásobné příběhové linie, tzv. větvení příběhu. Když to trochu přeženeme, znamená to, že tentýž film můžeme zhlédnout jako horor, thriller nebo detektivku s komediálními prvky. Počet dějových linií resp. různých zakončení jednoho příběhu (happy end, smrt hlavního hrdiny, otevřený konec...) závisí jen na výrobci DVD disku.
Zpět nahoru

3. Je to konec VHS?

DVD video je nejzajímavější aplikací DVD (Digital Versatile Disc). Hlavním zájmem vývojových středisek byla možnost distribuce dlouhometrážních filmů ve vysoké kvalitě na jednom disku. DVD poskytuje možnosti, které klasické VHS nikdy nebude mít. Kromě výrazně vyšší kvality obrazu a zvuku jde například i o okamžitý přístup ke kterémukoliv místu na disku. Vtěsnat film na disk vyžaduje kompresi dat (bez komprese by bylo třeba na jeden film 36 DVD disků). Kompresní systém, který se k tomu používá, se označuje jako MPEG-2 (Motion Picture Experts Group). Tento systém umožňuje vtěsnat 135 minutový film na disk s jednou záznamovou vrstvou bez poklesu kvality tím, že odstraní nadbytečné informace, například oblasti, kde se obraz nemění, a informace, které lidské oko nevnímá. Přitom ještě zůstává prostor pro 8 kanálů hi-fi zvuku, alternativní zvukové stopy tj. pro 8 jazykových verzí dabingu a dále titulky až v 32 jazycích. To znamená, že film můžete například shlédnout v anglické, německé nebo španělské zvukové verzi s českými, německými nebo islandskými titulky. DVD podporuje PAL i NTSC normu.DVD navíc podporuje širokoúhlé televizory s poměrem stran 16:9.
Další, v analogu nevídanou vymožeností DVD je více úhlů pohledu. Záznam může obsahovat až 9 různých úhlů pohledu na jednu scénu
. Divák se tak může stát režisérem vlastního kina a vybrat si ten úhel pohledu, který mu vyhovuje (především při záznamech koncertů a přenosů sportovních akcí). Jestliže film obsahuje scény nevhodné pro děti, jednoduše je z filmu "vystřihnete" - vyrovnávací paměť zajistí nepostřehnutelné přeskočení vámi "vystřižených" scén. Pomocí této funkce je možné vytvořit různé verze téhož filmu "s hvězdičkou" nebo "bez hvězdičky". Na rozdíl od analogu, také pomalu puštěný obraz neztrácí na kvalitě a "freeze" (zastavení obrazu) nebliká a nechvěje se jako při VHS.
Zpět nahoru

4. Dolby Digital Surround Sound:

Rozvinuté schopnosti zvuku v systému DVD vám nabízejí pocit být přímo v ději. V srdci vašeho domácího kina. MPEG-2 plně využívá 5 kanálů v plné šířce pásma (tři přední - levý, střední a pravý; dva zadní - levý a pravý) plus samostatný nízkofrekvenční doplňkový kanál (LFE). Posluchačův vjem je takový, že všechny dialogy přicházejí z předního středního kanálu a ostatní kanály se podílejí na vytvoření působivé hloubky a atmosféry zvuku a efektů. Celkovým výsledkem je přesvědčivá trojrozměrná zvuková scéna, v jejímž centru sedí divák.
I bez zadních reproduktorů se však dá nasimulovat prostorový zvuk v nebývalé kvalitě - většina DVD přehrávačů nabízí dekodér pro MPEG-2, který je schopen vytvoř
it efekt tzv. Virtuální Surround Sound.
Zpět nahoru

5. Ochranné kódy:
Samozřejmě, že do výbavy DVD patří i ochrana proti kopírování záznamu, vždyť jako první se o DVD začali zajímat piráti, kteří tušili zisky z nepovoleného rozmnožování disků. DVD obsahuje stejně tak ochranu proti digitálnímu jako proti analogovému kopírování. Filmové společnosti navíc vymyslely tzv. zonální kódování, kterými se má zabránit předčasnému dovozu a distribuci disků určených pro jistou zónu (např. USA) do jiných částí světa. Smyslem toho je, a
by se například do Evropy nedostaly americké filmy na DVD dříve, než filmové distribuční společnosti nevydělají na příjmech z prodeje vstupenek do kin. V Praxi to funguje tak, že kódy umožňují prohlížení filmů na DVD discích jen v určitých geografických regionech. Každý přehrávač nese kód regionu, ve kterém byl prodán, a odmítne přehrávat disky, které nejsou v daném regionu povoleny. To znamená že disky koupené v jednom státu nemusí fungovat v přehrávačích státu jiného. Svět se tak rozdělil na 6 regionů:
na 1: Kanada, USA
Zóna 2: Evropa, Japonsko, Střední východ, Jihoafrická republika (sem patří i Česká Republika)
Zóna 3: Tchaj-wan, Hongkong, jihovýchodní Asie
Zóna 4: Austrálie, Nový Zéland, Jižní a Střední Amerika
Zóna 5: Rusko a státy bývalého Sovětského
svazu, Indie, Pákistán, Mongolsko,

Severní Korea, Afrika
Zóna 6: Čína
Regionální kódy jsou pro výrobce disku volitelné. Jen na něm záleží, jestli je použije. Samozřejmě DVD disky bez kódu (tzv. ALL) je možné přehrávat na každém přehrávači v každé zemi.

6. Uživatelské rozhraní:
Většina DVD systémů nabízí v uživatelském grafickém rozhraní (GUI) tři základní menu:
· Informace o disku
· Informace o přehrávači
· Informace o programu

První menu vám nabízí jednoduchý způsob jak si nakonfigurovat to, co chcete z DVD disku dostat, resp. Zobrazit (titulky, dabing v daném jazyce, úhel pohledu…) Rozsah předvoleb závisí na tom, co na DVD uložil výrobce.
Druhé menu vám nabízí výběr různých funkcí přehrávače. Například A-B Repeat vám bude opakovaně přehrávat sekvenci mezi d
věma body, které si sami zvolíte. Repeat zabezpečí opakování určené skladby (CD) anebo stopy (Video CD). Marker Function je vlastně uživatelskou záložkou. Přehrávač je schopný zapamatovat si až 5 samostatných míst na disku. Dokud disk nevyjmete z mechaniky přístroje, můžete se kdykoliv jednoduchým stiskem tlačítka vrátit na kteroukoliv z vámi určených záložek. Master Volume vám umožňuje zkoordinovat decibelovou hladinu s ostatními připojenými audio/video zdroji.
Třetí menu umožňuje rychlou prohlídku filmu (
když např. potřebujete najít určitou pasáž záznamu), zpomaleně si prohlédnout nějaké sekvence, krokování nebo freeze (pauza). Menu na obrazovce graficky zobrazí funkci, směr, rychlost a postupnost rychloposuvu. Ovládaní jednotlivých tlačítek Scan, Slow, Still případně Shuttle je stejné jako u klasických VHS videopřístrojů.
Samozřejmě, DVD přehrávače mají takový design, aby se daly zařadit mezi ostatní audio/video komponenty vašeho domácího kina (podle rozměrů a specifikací jednotlivých výrobců).
Kromě uvede
ných tří GUI menu má spotřebitel k dispozici i Menu standardního nastavení přehrávače: jazyku, rodičovského zámku, jasu obrazu, poměru stran obrazu (16:9, resp. 4:3), digitálního výstupu (PCM, resp. Dolby Digital/MPEG-2), on-screen informací a dalších prvků.
Zpět nahoru


Shrnuto a podtrženo: DVD je hudbou (a obrazem) 21.století.

Přijďte se o tom přesvědčit k nám do videopůjčovny BONFILM na “Kozí plácek”

Kompletní seznam titulů DVD k zapůjčení ZDE

Zpět nahoru

 

* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *