The Sims


Zakládáme rodinu
Vynechejme teď fáze tutorialu a představení již fungujících rodin a podívejme se na tvorbu rodiny od samotného počátku - začít nemůžeme jinde než u jednotlivých členů rodiny. Záleží jenom na vás, jak harmonický vztah vytvoříte (anebo kolik mužů, žen a dětí do jedné rodiny umístíte), ale jestli chcete mít na začátku klid, doporučujeme jednoho muže a jednu ženu. Registrovaná partnerství a manželské trojúhelníky můžete nechat na později, navíc můžete vždy rovnovážnými vztahy zamíchat. jestli máte rádi děti, můžete si jich pár "přidělat" hned na začátku, ale dobrá rada - s dětmi to na začátku určitě nevyhrajete. Všechny osobní averze stranou - děti pořád otravují, cpou se do koupelny, vyžírají lednici, a když na ně nedáváte pozor, jejich prospěch ve škole jde dolů. A hlavně - nevydělávají žádné peníze. Později můžete vždy nějaké to děcko adoptovat, ale konečně jsou i jiné cesty, které ne vždy zahrnují vrány, čápy a sociální pracovnice. Když tedy budete tvořit harmonické manželství, nebo chcete-li partnerství, řekněme pro začátek ze dvou lidí (pro ilustraci počítejme muže a ženu), měli byste si předem naplánovat, jakou kariéru si pro svoje Simy zvolíte. Nejde teď jen o estetické hledisko - určité nebudete chtít ze sportovně vyhlížejícího Sima udělat vědce, ale spíše o vlastnosti - kupříkladu pořádkumilovnost (Neat) podporujte jen u těch Simů, které chcete držet v domácnosti. Kdykoli si totiž můžete najmout uklízečku za deset dolarů na hodinu, a pak už si nemusíte dělat starosti s tím, kam hodíte odpadky anebo jak moc zašpiníte záchod. Naopak třeba vlastnosti Outgoing anebo Nice jsou velmi důležité pro mezilidské vztahy, které budete muset pěstovat, chcete-li na společenském žebříčky vyšplhat hodně vysoko. Určitě také neuškodí mít u obou partnerů stejné vlastnosti - stejné sluneční znamení.

Stavíme dům
Vyberte si takovou parcelu, která je co nejlevnější - bude-li mít rodina vašich chráněnců dostatek peněz, můžete ji později přesunout do nového domu, ale pro začátek je ideální, pokud budete mít co nejvíce peněz na stavbu pokojů a vybavení nábytkem. Můžete se také rozhodnout obsadit už hotový dům, ale věřte, že je mnohem lepší začínat "na zelené louce". Většina už postavených domů má totiž základní chyby, kterých byste se měli vyvarovat (zejména malé koupelny, abychom mluvili o jedné).
Je dobré si stavbu předem naplánovat (ideální je plánovat rozmístěním podlahových krytin), aby vám bylo jasné, jak bude váš dům vypadat. Pro začátek se nepouštějte do nijak monstrózních kreací, nezbyly by vám peníze na zařízení. Simové mají rádi velké, prostorné pokoje s velkými okny. Na druhou stranu ale, když budete stavět pokoje příliš veliké, jim bude dlouho trvat, než se dostanou z kuchyně do koupelny a z obýváku do ložnice. Menší pokoje dělejte tak 5x5, větší 7x7 čtverečků. Teprve až budete mít opravdu hodně peněz, můžete si vytvořit taneční sály, společenské místnosti s kulečníkem a hracími automaty atd. Úspora místa a jeho efektivní využití je základem budoucího úspěchu. Mimo jiné.
Je také dobré vědět, jakým způsobem se budou Simové pohybovat, abyste jim co nejvíce usnadnili život. Po jídle jdou většinou nejkratší cestou do koupelny (eufemismus pro akutní použití toalety) a v případě vyčerpání nejkratší cestou do postele. Jedna koupelna vedle jídelny nikdy neuškodí, stejně jako ložnice vedle obývacího pokoje. Plánujete-li velké party pro více lidí, počítejte s větším množstvím koupelen - Simové, kteří si nejsou velmi blízcí, nebudou nikdy používat koupelnu společně. A fronty před záchodem nejsou nikdy ničím dobrým.
Pokud stavíte v blízkostí hřbitova nebo na jiném místě, kde hrozí výskyt duchů, doporučujeme umístit ložnici do patra, aby se vaši Simové zbytečně nebudili vystrašení uprostřed noci. Duchové naštěstí nechodí po schodech. Jinak si ale stavění v patře nechejte až na pozdější dobu - s přidáním patra se hra malinko stává nepřehlednou.

Zařizujeme
Dobře zařízený byt a efektivně rozmístěný nábytek - to je další ze základních klíčů k úspěchu v Sims. I když si většinu věcí, které jsou ve hře k dispozici, nemůžete koupit hned na počátku s omezeným rozpočtem, měli byste se držet několika základních pravidel, která vám mnohé ulehči. Všechny pokoje se snažte dělat co nejhezčí, aby vaši Simové při přechodu z jednoho do druhého neztráceli "libost" z kvality pokoje. Velká okna, světla a dekorace, to jsou základy pěkných pokojů. Pokoje zvlášť náchylné k nízké kvalitě jsou koupelna, kuchyň a dvůr. Koupelnu nejlépe zachráníte dobře mířenou sochou anebo plastikou, v kuchyni je důležitý pořádek a plameňáci či krb výrazně zlepší venkovní prostory. Teď už ale k jednotlivým místnostem. Postupovat budeme podle jednotlivých místností, tak jako jsou řazeny ve hře. Ještě předtím ale dvě dobré rady - za každé vstupní dveře dejte alarm hned, jak vztyčíte zdi. Jeden nevhodně načasovaný zloděj může zruinovat celou vaši začínající domácnost. Naopak odměna za dopadení lupiče je často vítaným příspěvkem do rodinného rozpočtu. A rada druhá - požární hlásič nad sporákem vám může zachránit majetek i život, když už ne jídlo.

Obývací pokoj
Zábava, pohoda, klid, teplo rodinného krbu - to všechno by mělo být v jedné společenské místnosti, v obývacím pokoji. Tahle místnost by měla patřit k těm nejvýstavnějším, protože v ní bude vaše rodina a vaše návštěvy trávit asi největší množství času. Tady budete také dohánět potřeby, jako je zábava, sociální interakce a komfort. Nutno ovšem podotknout, že v prvních fázích budování domu budete asi žít v kuchyni a teprve později se přesunete do nově zařízeného obýváku. Nejvíce pohodlná sedačka (Dolce Tutti Frutti Sofa za $i.45o) se vyplatí velmi brzo, zvlášť když je umístěná před televizí (v prvních fázích hry zapomeňte na malou černobílou za $80, ale i na plasmovou za $3.500 a kupte obyčejnou televizi za $500). Při sledování televize tak uspokojíte potřeby fun i comfort, můžete na ní i spát a ještě přidává k hodnotě pokoje. Když už si musíte kupovat do obýváku nějakou věž, volte také co nejdříve tu nejlepší - Stings Theory Stereo za $2.550, protože i ta přidává hodnotu k pokoji. Až nebudete vědět co s penězi, přidejte do obýváku kulečníkový stůl (na ten ale potřebujete opravdu hodně místa) a piano, které je také ideálním prostředkem k uspokojení velkého počtu potřeb (fun a social v případě, že někdo poslouchá, a navíc vylepšuje kreativitu). A samozřejmě dobře umístěný krb v obýváku nikdy neuškodí.

Jídelna
I když hra vymezuje jídelnu jako samostatný pokoj, vy neuděláte chybu, když spojíte jídelnu s kuchyní do jedné velké místnosti. Nosit jídlo skrz dveře z kuchyně do jídelny a pak uklízet nádobí může být velmi zdlouhavá a frustrující činnost. Až budete plánovat jídelnu, uvědomte si velikostí stolů a naplánujte rozmístění židlí tak, aby ke každému místu byl volný přistup - nikdy nedávejte stůl ke zdi, protože se tak připravíte o spoustu potenciálních míst k sezení. Čím kvalitnější nábytek, tím pohodlnější jídelna bude a tím lépe se v ní Simové budou cítit. Ale to platí o všech ostatních pokojích stejně.

Ložnice
V ložnici budou vaši Simové trávit velkou část svého života, a tak na jejím zařízení pochopitelně velice záleží. Ať děláte co děláte, kupte si hned na začátku tu nejlepší možnou postel (Modern Mission bed za $3.000), i kdybyste měli zbytek života jíst pizzu a na záchod chodili na dvorek. Zajistíte tak, že si vaši Simové v noci opravdu odpočinou, načerpají maximum energie, budou v pohodlí a ještě tak zlepšíte kvalitu pokoje. Včasné vstávání zajistíte koupí budíku (musíte ho postavit na vhodný noční stoleček a nesmíte ho zapomenout nařídit) a pokoj později vylepšíte přidáním knihoven, zrcadel a dalších dekorací -vyplatí se mít hodnotu pokoje v ložnici "v plusu", aby vaši Simové v noci načerpali i libost z pokoje.

Studovna
O téhle místnosti se toho nedá příliš napsat - v prvních fázích zabydlování domu si stejně asi těžko najdete místnost pro tenhle speciální pokoj. Studovna je primárním místem pro zlepšování dovedností vašich Simů a jejich profesní růst. Pokud hledáte práci, je dobrým nápadem koupit počítač, ve kterém najdete každý den tři nové nabídky (místo novin, ve kterých je vždy jen jedna), a jakmile práci najdete, počítač prodejte - pokud tak učiníte ve stejný den, ve kterém jste jej koupili, dostanete zpátky všechny peníze. Později se vyplatí mít počítač na takovém místě, aby vaši Simové při studování knih seděli právě před ním - budou se učit rychleji. Kvalitní počítač může také sloužit jako zdroj zábavy, i když je jen jednoúčelový. Pro zlepšení hodnoty zábavy se vyplatí využívat takových zařízení, ve kterých se pojí více kritérií - sledování televize, nejlépe společné, hra na piano, šachy. Při posledních dvou uvedených se Simové navíc zdokonalují v kreativitě, respektive v logice.

Kuchyň
Dobře zařízená kuchyň s efektivně rozmístěným nábytkem je základ pro zdravou výživu vašich Simů. Hned na začátku kupte sporák, vařit v mikrovlnné troubě je k ničemu. Stejně tak se vám vyplatí koupit hned na začátku myčku nádobí a automatický drtič odpadků, abyste se nemuseli zdržovat s vynášením košů. Při plánování kuchyně je ideální postavit vedle sebe lednici, vedle linku s kuchyňským robotem (místo linky ale můžete použít i myčku anebo drtič odpadků), potom sporák a hned vedle volnou odkládací plochu. Minimalizujete tak čas přípravy jakéhokoli jídla - Sim vyndá jídlo z lednice, upraví v robotu, uvaří a postaví na odkládací plochu, ze které si potom ostatní mohou brát. Špatným nápadem není ani postavit jídelní stůl co nejblíže lince, abyste ušetřili čas. lak už jsme řekli v souvislosti s jídelnou, nezapomeňte postavit židle ke stolu tak, aby byl ke každému místu volný přistup. S uklízením nádobí se nezatěžujte, pokud vám neblokuje místo na stole uklízečka je univerzálním řešením všech vašich problémů s nepořádkem, nádobí nevyjímaje. Kávovar se hodí, pokud potřebujete nutně načerpat energii, ale vydatný spánek je mnohem efektivnější, a tak ho používejte jen v nejnutnějších případech. Samozřejmostí je i blízkost toalety, protože po každém jídle je to právě koupelna, kam budou směřovat především kroky vašich návštěv. Postupné vylepšování zařízení kuchyně nemá jenom estetický význam - čím lepší zařízení, tím vydatnější je připravené jídlo a tím rychleji zmizí hlad u vašich Simů. Samozřejmě - alespoň minimální znalosti vaření jsou podmínkou a v krajním případě vám může dobře umístěný požární hlásič zachránit život.

Koupelna
Velká, prostorná koupelna, okna, drahé lampy a co nejdříve to bude možné i nějaká dekorace, to všechno pomůže zlepšit kvalitu tohoto pokoje a zabránit tomu, aby se vaši Simové při koupání necítili zle. Pokud si vaši Simové nepotrpí na pořádek (a věřte, že to opravdu nemusí), vyplatí se automaticky splachovací záchod, chcete-li se vyhnout, ehm, nemilým překvapením. Čištěním a vytíráním se nezabývejte a raději si najměte uklízečku, která vyřeší všechno za vás. Jakmile to bude možné, kupte nejlepší dostupnou vanu (Hydrothera Bathtub $3.200), která vaše Simy rychle osvěží a která navíc přispívá i k pohodlí. I když ten největší vanobazén (WhirlWizard HotTub $6.500) zdánlivě zlepšuje nejvíce položek, zlepšuje je jen velmi málo - do koupelny se proto hodí spíše kvalitní vana než toto monstrum, které využijete později, raději však venku, a to zejména při pořádání nejrůznějších party.

Dvůr
Pokud máte alespoň trochu větší dům, nemusíte se o zvelebování exteriéru starat, protože tam budete trávit jenom minimální čas. Pokud ale máte daleko od dveří k silnici, může se Simům při cestě do práce trochu zkazit nálada. Stromy, živé ploty a hlavně plameňáci a venkovní krby vyřeší všechno snadno a rychle. Můžete přistavit bazén, ale ten je spíše pro legraci, než že by měl praktický účel, až na jeden - postavíte-li jenom skokánek a žádné žebříky vedoucí ven, můžete své Simy utopit. Basketbalové hřiště, skluzavky pro dětičky, gril na barbeque party - to všechno má venku svoje místo. V bohatých rodinách.

Seznamujeme se
Společenský život má v Sims nezastupitelnou roli. Nejenom že pomáhá zvyšovat hodnoty sociální interakce a brání depresím, ale ze zcela zištného důvodu je třeba vybudovat si dostatečně velkou zásobu rodinných přátel, chcete-li postupovat v profesní kariéře. Udržet rodinu v sociálním kontaktu není tak obtížné a často můžete spojit příjemné s užitečným. Stačí přitom velmi málo - společné snídaně a večeře úplně postačí na to, aby byly hodnoty sociální interakce na maximu. Pokud k tomu přidáte ještě společné sledování televize, občasné společné hry (kulečník nebo lépe šachy), máte vyhráno. Nemluvě o tom, že mezi partnery můžete bezostyšně využívat všechny formy interakce, včetně nejrůznějších intimností.
Obtížnější už je ale navazování nových přátelství, nemluvě o jejich udržování. Vzápětí potom, co se rodina nastěhuje do nového domu, začnou u jejích dveří zvonit sousedé. V té době nemusíte myslet na budování trvalých vztahů, ale hodí se nové Simy vzájemně seznámit, aby měli později možnost zvát sousedy. Ke zlepšování vztahů se sousedy slouží celá řada cest, některé jsou rychlejší, jiné pomalejší, některé bezpečnější, jiné riskantnější. Zlepšování vztahů často zabere velmi dlouhou dobu (v závislosti zejména na vlastnosti Nice), a tak se před každou plánovanou návštěvou dobře připravte. Pokud se rozhodnete někoho pozvat, měli byste mít své Simy odpočaté, se všemi potřebami pokud možno v co nejlepším stavu - jedině tak se můžete návštěvám plně věnovat. Pokud potřebujete na některém vztahu opravdu zapracovat, vyhraďte si na návštěvu celý den - jeden den absence v práci vám neuškodí, pokud nenásledují dva po sobě. Každou návštěvu musíte nejprve pozvat prostřednictvím telefonu (za předpokladu, že jste se již seznámiti). Pokud vás volaný odmítne, nezoufejte a zkuste to znovu. Druhý nebo třetí pokus často přinese kýžený výsledek (pokud ovšem dotyčný není v práci). Ještě předtím, než návštěva dorazí, je vhodné připravit jídlo, protože právě do kuchyně budou dříve nebo později směřovat kroky všech návštěv. Následuje obligátní toaleta -vyplatí se mít své vlastní Simy, řekněme, vyprázdněné, aby měly návštěvy volný vstup do koupelny, a stejně tak se vyplatí mít koupelen větší množství. I když společné stolování pomáhá zlepšovat vztahy, není nad ostatní možnosti interakce. Snažte se vyvarovat veškerých intimností (flirt, kiss) ve vztahu k sousedům, protože můžete narušit vztahy a často můžete nečekaně vzbudit lásku sousedovy manželky, aniž byste něco takového plánovali (to není rada do života, jen do Sims). Zvlášť nebezpečné je projevovat někomu jinému zvýšenou pozornost v blízkostí "legálního" partnera, pokud už musíte, postupujte podle hesla "co oči nevidí, to srdce nebolí" (a to už vůbec není rada do života). Pamatujte, že na každého platí něco jiného v závislosti na povaze - zatímco s někým můžete rychle "oteplit" kontakt tancem anebo masáží zad, u jiného totéž vyvolá opačnou reakci. Sázka na jistotu je "give gift", a i když trochu stojí ($20), nikoho tím neurazíte. Lepší než nezávazná konverzace a nekontrolovatelné korzování po domě je vybrat si někoho, s kým chcete zlepšit vztah, a soustavně volit různé možnosti interakce, dokud nenaleznete tu nejvhodnější - a pak v ní pokračovat do chvíle, než je "relationship" na 100. Pak můžete dotyčného klidně odeslat domů (podotýkám, že tenhle přistup k přátelství mi nijak zvlášť nesedne). Vyplatí se také spřátelit každého s každým, čímž zamezíte rychlému ztrácení rodinných přátel. A konečně na vzájemných vztazích musíte neustále pracovat, bez kontaktu vzájemné vztahy ochabují. Velká party jednou týdně není nikdy na škodu a pokutu za hluk si tak jako tak můžete dovolit.

Budujeme kariéru
Idealistický pohled na svět stranou, peníze hýbou i světem Sims. Abyste si mohli dovolit všechny ty radosti, o kterých se mluví výše, musíte chtě nechtě do práce a vydělávat. Několik následujících telegrafických rad vám k tomu snad pomůže.
Mějte na paměti, že různé kariéry jsou různě náročné co do dovedností a počtu známých. Ideální pro začátek je armáda anebo policie - nízké nároky na počet známých a vysoké peníze do začátku. Nevýhodou je relativně malý plat na maximálním stupni kariéry (pro srovnání - v armádě je to $650, ve vědě $1000, na dráze zločinu 1.100 $ za den) a vysoké nároky na dovednosti postavy. Až budete mít dostatek peněz, není problém změnit zaměstnání a budovat si kariéru jinde s dovednostmi, které už vaše postavy mají.
Snažte se co nejdříve postoupit v kariéře tak, abyste měli shodné pracovní doby - umožní vám to společně trávit čas při jídle, zábavě atd. Zejména se rychle přeneste přes noční směny (ostraha, laboratorní asistent, řidič sanitky), které velmi narušují společné soužití. Levnou a nesmírně užitečnou pomůckou je budík u postele, který vás vzbudí dvě hodiny předtím, než přijede váš řidič. Ten čas můžete využít na hygienu, snídani, společné chvíle a často i vzdělání - udělejte všechno pro to, aby Simové odcházeli do práce co nejlépe naladěni; bez dobré nálady není postup v kariéře, byť by dovednosti byly sebelepší. Dávejte pozor na to, aby Simové neodcházeli do práce hned, jak přijede auto - po jeho příjezdu máte ještě celou hodinu na různé aktivity. Pokud vyběhnete minutu předtím, než auto odjede, řidič počká. Hodina k dobru znamená v Sims mnoho.
Zdokonalujte se průběžně i v dovednostech, které zrovna nepotřebujete pro profesní růst (ty, které potřebujete, poznáte podle chybějících políček v menu Job). Hra na piano je lepší způsob zábavy než sledování televize, protože vedle zábavy zvyšuje i kreativitu. Šachy jsou nejenom zábavné, ale i poučné v logice, zvlášť ve dvou ještě zlepšují sociální interakci. Příležitostné žvatlání před zrcadlem zase pomůže charismatu. Rozhodně ale začněte s vařením - každý Sim by měl umět vařit alespoň "na dva dílky", protože tak předejdete kuchyňským katastrofám. Samozřejmě, čím vyšší kulinářské schopnosti, tím vydatnější pokrmy.

Žijeme
Předešlý návod rozhodně není ani zdaleka vyčerpávající ani úplný. Stejně jako neexistuje přesný návod na život, neexistuje ani přesný návod na Sims. Doufám ale, že vám alespoň některé z těchto rad přijdou k dobru. A když ne, třeba budete v životě úspěšnější.

* Kurzy * Last minute * Letenky * Kurzy akcie a burza * Reality a bydlení * Akcie * Rejstřík * Hotel Prague *