Povodně aneb kdo za to může?

Stejně jako většina našich obyvatel jsem s pohnutím sledoval zpravodajství z postižených měst a bylo mi všech zúčastněných moc líto. V rádiu se zeptali jedné vážené osoby, proč si myslí, že jsou povodně. Po chvilce hlubokého zamýšlení přítomný odpověděl: "Povodně jsou proto, protože prší!" Možná, že kdyby se přítomný redaktor zmíněné osoby zeptal, proč prší, nejspíše by dostal odpověď: "Protože padají kapky deště".

Jako vtip bych to bral, ale mám na to trochu jiný názor. Myslím, že celý mechanismus funguje přibližně takto: Každý systém pro své harmonické fungování vyžaduje, aby se jednotlivé prvky chovaly podle určitých pravidel. Příkladem budiž auto, které se "chová normálně", pokud řidič respektuje určitá pravidla hry, např. to, že mu dává správný benzín, správný olej atd. Nedej Bože, když mu dá namísto benzínu něco jiného, auto začne zlobit. Více zřetelné je to např. u koně a jeho jezdce. V případě, že jezdec se nechová ke koni dobře, kůň se ho snaží shodit ze sedla.
Nemyslím si, že se lidé k zemi chovají správně, ochránci přírody jsou často kriminalizování a příroda reaguje stejně jako auto bez správného benzínu nebo kůň se špatným jezdcem.

Jestliže je tato moje úvaha pouze fantasmagorickou změtí myšlenek, další podobný průšvih by se měl přibližně dostavit za 100 let, jelikož se jednalo o stoletou vodu. Pokud se však podobné průšvihy budou objevovat častěji, měli bychom se skutečně nad sebou zamyslet, zdali svých chováním nezpůsobujeme situaci, že kůň nás prostě nechce?

Váš MK.

Vaše reakce autorovi článku


* Kurzy * Last minute * Letenky * Kurzy akcie a burza * Reality a bydlení * Akcie * Rejstřík * Hotel Prague *