Kde nic není, ani smrt nebere aneb minimální mzda 5700 Kč?

Dlouho jsem si myslel, že pokud není z čeho brát, není ani komu co dávat. Naše moudrá vláda a odbory mě však vyvedly z omylu a jasně mi dokázali, že když nic není, znamená to, že něco je.
K věci: Zaměstnavatel, který potřebuje zaplatit své zaměstnance, peníze bohužel nezíská od Santa Klause, ale z prodeje např. výrobků, které jeho firma vyrobí a následně prodá. Po zaplacení povinných poplatků mu zůstane částka, jejichž část použije na mzdu svých zaměstnanců. Sám stanovuje poměry jednotlivých částek tak, aby nemusel svůj podnik zavřít, ale naopak, aby se mohla firma rozvíjet a prosperovat. Co se stane v případě, když není schopen svým zaměstnancům poskytnout uzákoněnou nejmenší možnou mzdu 5700 Kč? Prosil bych laskavě vládu, aby odpověděla. Vypadá to tak, že mu nezbývá než firmu zavřít a zaměstnané svěřit do rukou úřadů práce. Pokud není ochotna vláda popř. odbory zaplatit chybějící rozdíl s peněz daňových poplatníků či peněz odborářů, pak bych tyto instituce nejspíše obvinil z omezování svobody v podnikání nebo z pokusu o likvidaci firem, jejichž zaměstnavatelé nejsou schopní zaplatit svým zaměstnancům částku vyšší než 5 700 Kč. Možná je to všechno jinak, pak bych prosil odborníky, aby mi věc vyjasnili.

Přeji trochu svobody v podnikání a hezký den, MK.
Váš názor


Odpověď 1:Kam se serou všichni komunisti dohromady i s Jakešem!!!! Plně souhlasím, že tato vláda vyhlásila likvidaci soukromému podnikání. Opět se vracíme do totality, kterou ti volové ze soc-dem vlády a jejich stoupenců vyhlásili po "svobodných volbách" ! ZS.
Váš názor

Odpověď 2:Váš pohled na výši minimální mzdy je jistě z pohledu podnikatele pochopitelný. Je však třeba pochopit, že trh práce má dvě zainteresované strany.Tou druhou je, jak jistě víte zaměstnanec. A zde si myslím, že má právo za kvalitně vykonanou a více či méně kvalifikovanou práci obdržet adekvátní mzdu, která by neměla být na hranici, či dokonce pod hranicí současně stanovené výše minimální mzdy. Nemyslím si totiž, že člověk, který odvádí solidní práci a ve většině případů se podílí na výživě a fungování rodiny, by měl být žadatelem o různé sociální dávky státu, které ve svém důsledku hradí jak zaměstnavatelé tak i zaměstnaní lidé ze svých daní. Jestliže chceme mít svobodu v podnikání, musíme na druhé straně zajistit důstojný život i svým zaměstnancům. Toto je hlavní princip normálně fungující společnosti 21. století. Pokud to nechceme a nebudeme respektovat, obávám se, že se ve 21. století vracíme do dob "raného kapitalismu". VH
Váš názor

Reakce na Odpověď 2: Vážený, výše uvedený názor je postavený na hlubokém nepochopení mechanismu, jak a z čeho vzniká mzda a čím je omezená. Pro vysvětlení použijí názorný příklad: Firma se skládá z jednoho člověka, který pěstuje melouny. Za jednu sezónu vypěstuje dejme tomu 100 melounů, podaří se mu prodat pouze 50 ks po 100 Kč. Jeho max. mzda může být 100Kčx50=5000Kč za rok. Jestliže má nějaké náklady, pak mzda bude nižší. Z toho vyplývá, že výška mzdy není závislá na nějakém právu a poctivé práci a pod. ale na zisku dané firmy (kolik a jak vyrobí a hlavně podaří-li se produkty prodat). Jak dopadne firma, která poruší rovnici zisk je menší než vyplacené mzdy? Komunisti a socialisti nám to již ukázali... MK.
Váš názor


* Kurzy * Akcie * Práce * Zájezdy * Zájezdy * Meteobox * Auto *